“Türkiye Büyümeye Elverişli Bir Aşamada"

None

Gayrimenkul sektörünün öncülerinden Remax, bugün 100 bin danışmanı ile hizmet vermeye devam ediyor. Remax Türkiye Ciro 1.’si Ulvi Kocailik, 12 yıllık deneyimi ile gayrimenkul sektörünün değerlendirmesini ve şirketin sağladığı hizmetleri Harmoni GDD’ye anlattı. Kocailik, Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından vatandaşa sunulan kampanyaları umut verici olarak değerlendirerek, artık ‘normal’e dönmeye ihtiyacımız olduğunu dile getirdi.

İstanbul’da özellikle Kavacık ve Kozyatağı’nın önümüzdeki yıllarda değerine değer katacağını belirten Kocailik, iş merkezleri, yeni yaşam alanları ve en önemlisi de ulaşım ağının elverişliliğinin gayrimenkulde önem arz ettiğini vurguladı. Gayrimenkul pazarlama hakkında A’dan Z’ye merak edilenlerin ve çok daha fazlasının yer aldığı keyifli söyleşimiz için sözü Ulvi Kocailik’e bırakıyoruz.

Remax hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Remax, dünya çapında bilinen kökeni Amerika olan bir gayrimenkul pazarlama firmasıdır. Dünyada şu an 100 ülkede 100 bin danışmana sahip, çok eski bir kuruluş diyebiliriz. Görüşmeler bire bir yapılır. Bu anlamda danışmanın ne kadar kendini yetiştirdiği, bilgisi ve deneyimi çok önemlidir.

SİSTEMİ İLK UYGULAYAN BENİM!

Siz Türkiye cirosunda 1. sırada yer alıyorsunuz. Başarınızın sırrını sizden dinlemek isterim.

Sektörde 12. yılımdayım. Bu işe 2005 yılında başladım. O yıllarda gayrimenkul daha her şeyin çok başındaydı, bilinmiyordu. İlk zamanlar ticari gayrimenkul ile başladım. Benim uzmanlığım ticari gayrimenkuldür. Fabrikalar, iş merkezleri, arsalar büyük mülkler yani. O dönemlerde Türkiye’de uzman ticari gayrimenkul diye bir kelime yoktu. Ama biliyoruz ki yurtdışında vardı.  Bu işe başlamadan önce subaydım, harita mühendisiydim. Sonra sınav kayıtları beni 2 yıl ODTÜ’de bilgisayar okuttu, daha sonra Amerika gönderdi. Daha önceden ne satış pazarlamanın içinde oldum, ne de uluslararası firmalarla çalıştım. Dolayısıyla yurt dışına çok gidiyordum ve durumu görüyordum. Bu seyahatler benim bakış açımı değiştirdi, daha farklı bakmamı sağladı. Bu sebeple ilk gün ticari gayrimenkule başladım ve bu 12 yıl boyunca 16 kez çeşitli kongreler nedeniyle Amerika'ya gittim. Dolayısıyla sürekli bilgiyle besleniyorum. Orada bilgileri alıyorum, gelip buralarda uyguluyorum. Bu çalışmalarımda da sonuç olarak fark yaratıyor. Sistemin çok iyi bir ulaşıcısıyım ben. Türkiye'de belki de Remax sisteminin eğitimini veriyorsa onu ilk uygulayanlardan birisiyim. Hatta ilk uygulayan benimdir. Sisteme inanmak lazım, daha sonra öğrenip onu uygulamak lazım. Ben ilk uygulayıcı oldum burada. Doğru olarak sistemin çalıştığını gördüm sonra insanlar bunun çalıştığını görmeye başladılar. Ben de onu sürekli sistematik bir şekilde doğru uygulayarak fark yarattım burada.

Her dönem bazı bölgeler için ileride çok değerleneceği yorumları yapılır. Bunun gerçekliği nedir?

Eğer uzun yıllar işin içindeyseniz geçmişte de nelerin değerlendiğini, neden değerlendiğini görebiliyoruz. En önemli unsuru tabi ki ulaşım. Yolların kesişme noktaları... Diyelim ki Kozyatağı’ndayız. Kozyatağı neden değerli? Çünkü hem TEM'in hem de E5 in birleşme noktasındır. O yüzden çok kıymetli. Ulaşım açısından çok kolay gelinebilen bir yerdir. Sadece bina yaptım diyelim, bu işe yaramaz. Bunun ulaşımını çözmen lazım, onun yanına da yeme içme yerleri yapman lazım. Bunları çözeceksiniz, o zaman tamam oluyor.

O zaman da fiyatlar çok yükseliyor.

Olay şu, bunun böyle bir yere gelebileceğini düşünebilmen lazım. İster istemez ben o bölgeye baktığımda 5 sene sonra ne olabileceğini görebiliyorum.

İstanbul’da böyle görebildiğiniz yerler var mı?

Tabi ki, her yer gelişiyor. Özyeğin Üniversitesi’nin olduğu yer, Şile otobanının üzerinde orda bir bölge var. Röportajın devamı için tıklayın 

yatırım ciro yatırımcı pazarlama fırsat sektör türkiye yabancı danışman ulvi kocailik değerleme harmoni konut gayrimenkul satıcı remax danışan alıcı

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol