Termocam: Cam Satmanın Dışında Değer Sunuyoruz

None

Züccaciye ürünleri, dekorasyon ve cam ambalaj sektöründe hizmet veren Termocam, farklı cam kalıpları sayesinde sunabildiği çözümler ile cam sektöründe farklılık oluşturmaya devam ediyor.

 

Cam ambalaj pazarında üstün kaliteli ürün ve hizmetler ile fark oluşturmayı; uzun vadeli iş ortaklıkları ile hem ülke ekonomisine, hem cam üretim sektörüne, hem de iş ortaklarına katma değer sağlamayı en büyük hedef olarak benimseyen Termocam’ın, Kurucu ve Yönetici Ortağı Hikmet Yumurtacı cam dünyasını Park Cam Dergisi okuyucuları için anlattı.

 

Termocam’ın günümüz faaliyetleri ile birlikte sektördeki gelişimini kısaca anlatır mısınız?

1992 yılında kurulduk ve 25 yıldır imalat yapıyoruz. 2017 yılından bu yana da imalat şeklimiz zücaciye, aydınlatma ve ambalaj grubu olarak 3’e ayrıldı. Türkiye’de ambalaj grubuna uzun yıllardır yoğun bir talep var. Biz, büyük firmaların yapmadığı butik taleplere karşılık veriyoruz. Fabrikamızda talebi 20 binle 1 milyon adet arasında olan müşterilere hitap ediyoruz. Bu yatırıma girme sebebimiz bu diyebilirim. Henüz çok bilinmese bile ilerleyen zamanlarda niş ürün yapan firmaların yurt dışından getirdiği şişelerin önünü kesmek üzere olduğumuzu söyleyebilirim. Örneğin; bir parfüm firmasının 100 bin adet şişeye ihtiyacı var. Bunu Çin’den getirmek yerine artık bizden alıyor. Ayrıca otomatik imalata geçsek bile el imalatımız devam ediyor. El imalatını durdurmayı düşünmüyoruz çünkü bu bizim misyonumuz. Üfleme Yönetimi camın ilk bulunuşundan beri kullanılan bir yöntem, fakat bazı ürünleri hala böyle üretmek zorundasınız. Bu aslında bir satış politikası değil sanattır. Müşterileri mize cam satmanın da ötesinde bir şey vaat ediyor, değer sunuyoruz. Makineler gelişse bile bazı ürünlerde üfleme yönteminden vazgeçemiyorsunuz. Üfleme sanatı bu çatı altında varlığını korumaya devam ediyor. 20 yıllık ustalarımız var ve yeni cam ustaları yetiştirmek
için uğraşıyorlar.

 

Yurt içi ve yurt dışı pazar payınız nedir?

İlk başta günde 3 ton kapasiteyle başladık. Bugün 25 tona kadar çıkmayı başardık. Ürünlerimizin yüzde 75’i ihracat yüzde 25’i iç pazar. Belli ürünlerde iç pazarın yüzde 95’ine hâkimiz. Bütün Avrupa’ya, Amerika’ya, Japonya’ya ve Arap ülkelerine ihracat yapıyoruz. Pazar payını genişletmek için yurt dışında özellikle Almanya ve İspanya’da züccaciye fuarlarına katılıyoruz. Özellikle Avrupa ayağımız kuvvetlenmeye başladı. Tercih edilirliğimiz arttı. Çünkü kaliteli ve parlak cam üretiyoruz. O nedenle hitap ettiğimiz niş sektörde pazar payımız günden güne kuvvetlenmeye devam ediyor.

 

Ürün kartelanızda neler var?

Çoğunlukla zücaciye ürünleri, dekorasyon ve ambalaj ürünleri üretiyoruz. Ancak 3000 çeşit kalıp var ve müşterinin talep ettiği birçok ürünü bu sayede yapabiliyoruz. Ambalaj sektörü günden güne değer kazanıyor. Çünkü ürünün kalitesi kötü bile olsa ambalajı iyi olduktan sonra satıyor. Ancak Türkiye’de hala pet şişede, tek tip satış gerçekleşiyor. Son zamanlarda bilinçli tüketiciler artmaya başladı. Bilinçli tüketiciler arttıkça bilinçli üreticiler de artmaya başladı. Cam ambalaj günden güne değer kazanacak ve hayatımıza daha çok girmeye başlayacak. Biz de ürünlerimizi bilinçli tüketiciye odaklı olarak hazırlamaya devam edeceğiz.

 

Termocam’ın uzun vadede planları neler?

Termocam şu an günde 25 ton imalat yapıyor. Bu 25 tonu önümüzdeki 6 ay içinde 50 tona çıkarmak gibi bir hedefimiz var. İkinci fırınımızı devreye sokmak üzereyiz. Her oyunu kuralına göre oynarsanız hiç sorun olmaz aslında. Beklentiyle sunulanı değerlendirdiğimiz zaman, kendi yolumuzu çiziyoruz. Rastgele bir tasarımı bilinçsiz bir fiyatla piyasaya çıkaramazsınız veya hedeflediğiniz kitlenin ihtiyaçlarını belirlemeden de ürün tasarlayamazsınız. Biz bunlara dikkat etmeye çalışıyoruz.

 

Bilinçli tüketiciler arttıkça camın değeri de artıyor dedik. Peki geri dönüşüm konusunda ne kadar bilinçliyiz?

Ülkece bu konu hakkında maalesef çok fazla fikir sahibi değiliz. Ancak bu olmayacağımız anlamına gelmiyor. Tükettiklerine dikkat eden, farkındalığı yüksek, hatırı sayılır bir kesim var. Bizde Termocam olarak şu an için kırık cam kullanımında %10 civarındayız. Avrupa camın geri dönüşümünde neredeyse %100 başarı elde etmiş durumda. Türkiye ise bu konuda yolun başında sayılır.

 

Park Cam ile olan işbirliğiniz ne durumda?

Park Cam ile birlikte sektöre yeni bir soluk geldiği kanısındayım. Biz de bazı portatif işlerde bir araya geliyoruz. Bu, her iki taraf için de güzel ve saygın bir işbirliği demektir. Ülke ekonomisine yerel sermayenin kazanç getirmesi ve bunu tarafların iş ahlakına uygun olarak yapması, bu ülke için gerekli olan şeylerin başında geliyor. Umuyorum ki her zaman bu saygın çerçevede iş birliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Termocam hikmet yumurtacı park cam

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol