Sürdürülebilir Gıda Güvenliği İçin: Ambalaj

None

“Ambalaj tüketiminin yüksek olduğu gelişmiş ülkelerde, gıdaların sadece yüzde 2-3’ü israf oluyor. Ambalaj tüketiminin düşük olduğu az gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 50-60’ları bulabiliyor.” diyen ASD Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan, dünyadaki herkesin sağlıklı ve yeterli miktarda yiyeceğe erişim sağlaması için israfın önüne geçilmesi gerektiğini, bunu da gıdaların raf ömrünü uzatarak başarabileceğimizi ifade ediyor.

ASD Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan, ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak ve sektöre kimlik kazandırmak için yürüttükleri çalışmaları, sürdürülebilir tüketim için ambalajın önemini ve geri dönüşümünü Park Cam okuyucuları için anlattı.

Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin Faaliyetlerinden Ve Görev Tanımından Kısaca Bahseder Misiniz?

Türkiye’deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, 1992 yılında 39 ambalaj üreticisi tarafından kuruldu. Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin amacı; Türkiye ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak,  sektöre kimlik kazandırmak, ulusal ve uluslararası platformlarda sektörün temsil edilmesini sağlamak, üyeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı kuvvetlendirmektir. ASD’nin, ambalaj sektörünün Türkiye’de mevcut her dalında faaliyet gösteren üyeleri mevcuttur.

ASD olarak birçok faaliyet yürütüyoruz. Bu yıl, sekizincisini düzenlediğimiz en özel faaliyetlerimizden biri olan Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamızın Seçici Kurulu (Profesyonel Jüri) toplantısını da 21 - 22 Haziran tarihlerinde Dernek merkezimizde gerçekleştirdik. Başvuru yapan 210 ürünün, 11 farklı kategoride değerlendirildiği yarışmada, 113 ambalaj ödüle layık görüldü. Dereceye giren tüm katılımcıların

 WorldStar ve AsiaStar yarışmalarına da katılabildiği Ambalaj Ay Yıldızları tüm kazananların ödülleri 12 Ekim’de düzenlenecek bir törenle verilecek. ASD olarak Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamızı oluştururken, marka sahiplerine, tasarımcılara ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmayı amaçlamıştık. Son sekiz yılda bunu başardığımızı söyleyebilirim. Türkiye ambalaj sanayimizin küresel piyasalarda edilgen konumdan, yönlendirici konuma geçmesi için bu yarışmalara devam edeceğiz.

Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin, Vizyonu Ve Misyonu Nedir? Kaç Üyesi Bulunmakta?

ASD olarak misyonumuz; sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme için ambalaj sektöründe kavuşturucu ve bağlayıcı olmak, sektör gerçeklerini anlamak ve anlatmak.  Vizyonumuz ise; ambalaj sanayi ve ticaretinin sürdürülebilir kalkınması, sosyal ve kültürel yaşamının geliştirilmesi için çalışan, ülkemizde tanınan saygın bir sivil toplum kuruluşu olmak. 220’den fazla firma üyemiz bulunuyor.

ASD Ambalaj Akademisi Nedir?

ASD olarak 2014 yılında ambalaj sektörünün kalifiye personele yönelik sektörel eğitim ihtiyaçlarının tek bir çatı altında toplanması amacıyla ASD Ambalaj Akademisi’ni kurduk. ASD, Ambalaj Akademisi’nde birçok şirketin ihtiyacını karşılayacak teknik eğitimler verilirken; her eğitim programımıza ambalaja ilgi duyan üç öğrencimizi de ücretsiz olarak kaydediyoruz.

Üniversite-Sanayi İşbirlikleri Hususunda Çalışmalarınız Var,  Kısaca Bilgilendirir Misiniz?

Ambalaj sektörünün en önem verdiği konulardan biri üniversite-sektör iş birliği. Bu kapsamda birçok çalışmamız bulunuyor.  Reed TÜYAP iş birliği ile düzenlediğimiz Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması da bu etkinliklerden biri. Bu yıl on dördüncüsünü düzenlediğimiz yarışmanın, birincilik, ikincilik, üçüncülük, mansiyon ve sertifika sıralamasını 31 Ekim 2018 tarihinde, her yıl REED TÜYAP ile düzenlediğimiz, Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı açılışında yapacağımız törende açıklayacağız. “ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu” adı altında yılda 12 ay karşılıksız burs sağlayarak öğrenim hayatları boyunca onlara destek olmaya devam ediyoruz. Ayrıca ASD Ambalaj Akademisi’nde verdiğimiz her eğitim programımıza ambalaja ilgi duyan üç öğrencimizi de ücretsiz olarak kaydediyoruz.

Toplum Olarak Ambalaj Ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Ambalajlı ürün, ekonomiye katkı sağlar ve kayıt dışılığı önlemiş olur. Ürünü aldığınızda üreticisi kim, ne zaman üretilmiş, hangi tarihe kadar kullanabilirsiniz gibi bilgiler ambalajın üzerinde yer alır. Ambalaj sayesinde gıda ürünlerinin çöpe değil, sofralara gitmesini sağlayabiliriz. Hijyen, içindeki ürünü saran, saklayan ve sattıran ambalaj ile mümkündür. Ambalaj ile israfı önleyebilir, sağlıklı, hijyenik ve sürdürülebilir bir gıda güvenliğini mümkün kılabiliriz. Biz de ASD olarak sektörümüzün gelişmesine, ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ambalajlı ürün tüketiminin yanı sıra; geri dönüşümün önemi konusunda bilinçlendirme çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Örneğin, gurur kaynağımız olan yayınımız; geleceğimizin güvencesi çocuklara yönelik hazırladığımız “Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler” kitapçığımızı bugüne dek toplam 140 bin adet dağıttık. Yerel yönetimlerimizin destekleriyle İstanbul, Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Gaziantep, Tokat ve Gümüşhane başta olmak üzere birçok ilimizde bulunan ilköğretim okullarında öğrencilerimizle paylaştık. 6. baskısı 10 bin adet gerçekleştirilen kitapçığın ülkemiz genelinde ücretsiz dağıtımına devam ediyoruz.

Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak ambalaj ve çevre konusunda bilgilendirme çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz. Bu konuda bir de kamu spotu hazırlığımız var, arzu eden okuyucular Derneğimizin YouTube sayfasından izleyebilirler. Ambalajı çöpe atmak sadece dünyamızın geleceğine değil ülkemize, ekonomimize de zarar veriyor. Türkiye’de atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörü 5 milyar Euro’luk bir pazar haline gelmiş durumda. Ancak geri dönüşümde hala yüzde 50’ler seviyesindeyiz. Yani gidilecek bir hayli yolumuz var. Üreticiler olarak, geri dönüşüme yönelik tüketicide farkındalık oluşturmak adına STK’lara büyük görev düştüğünün bilinciyle çalışıyoruz. Beklentimiz yüzde 50’yi her yıl daha yüksek oranlara taşımak. Bugün 1 alüminyum içecek kutusunu geri dönüştürdüğümüzde, bir televizyonu üç saat çalıştıracak enerjiyi kazanmış oluyoruz ya da 1 ton kağıdı geri dönüştürerek 17 ağacı kesilmekten koruyoruz.

Cam Ambalajın Kullanımı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Cam ambalajlar parlak, pürüzsüz ve kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir. Saydam olduğu için estetik olarak da ön plana çıkıyor. Tekrar kullanıma imkan verir. Cam ambalajın kimyevi maddeler ile reaksiyona girmemesi, yüksek bariyer özelliği ve sterilizasyon kolaylığı ilaç ve parfümeri üreticileri tarafından da tercih edilmesine neden olur. Son yıllarda daha da ön plana çıkan tasarım ve yüzey işlenmesi için bulunan teknikler sayesinde camın teknik özellikleri artırılırken, ağırlığı da önceki yıllara oranla azaltıldı ve çok çeşitli modellerde üretilmeye başlandı. Türkiye’de giderek artan bir cam tüketimi olduğunu gözlemliyoruz. Ambalaj atıkları konusunun en önemli paydaşı tüketicilerdir. Tüketici ambalaja çöp gözüyle bakmamalı. Cam şişeyi çöpe attığınız anda kırılacağı için geri dönüşüm döngüsünü tamamen bozmuş oluyorsunuz. Cam şişeler, cam kumbarasına atılırsa depolanıp cam tesislerine gönderilebilir. Cam tesislerine gönderilmesi çok önemli çünkü enerjide çok ciddi tasarruf sağlanıyor. Bunun önemi tüketiciye iyi anlatılmalı, biz Dernek olarak bu konuya çok önem veriyoruz.

Cam Ambalaj Sektörüne Adım Atarak Üretim Gerçekleştiren Park Cam Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Şu anda 220’nin üzerinde sanayici üyemiz var. Bu firmalardan biri de kurulduğu günden beri üyemiz olan Park Cam. Cam, birçok kimyasala karşı dayanıklı olduğu için ambalaj sektöründe de çok geniş kullanım alanına sahip. Park Cam gibi firmaların üretime başlaması ambalaj sektörünün önünü açan bir gelişme. Türkiye’deki insanların hem refah seviyesi hem gelir seviyesi yükseldikçe cama olan merak da artıyor. Bugün restoranlarda su, cam şişede servis ediliyor. Talep olunca böyle bir yatırım mecburi bir hal aldı. Park Cam ve benzerlerinin üretim yapması Türkiye’nin dış ticaret açığını da engelleyecek olan unsurlardan. Hazırladığımız raporlarda da Park Cam’dan öncesi ve Park Cam’dan sonrası arasında ciddi farklar görüyoruz. Demek ki güzel bir kapasite yaratılmış, dolayısıyla çok faydalı bir yatırım olarak değerlendiriyoruz. Cam ambalaj sektörünün gelişimine her fırsatta katkı sağlayan, aynı zamanda üyemiz olan Park Cam’ı yakından takip ediyoruz.

 

 

 

PARKCAM Dergi Sayı 5

PARK CAM ASD

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol