Şişeye Sığmayan Marka: Freşa

None

Giresun’unda üretim hayatına başlayan ve kurumsallaşan maden suyu sektörünün genç ve dinamik ismi Freşa, 1997 yılından bu yana doğal meyve aromalı maden suyu alanında her geçen gün hedef büyüterek sektörün lideri konumunu korumaya devam ediyor.

1997 yılından bu yana pazardaki konumunu koruyarak büyüyen Freşa’nın, Park Cam ile yürüttüğü iş birliğinin sürekli olmasını temenni eden Maden Suyu İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; “Ciner Grubu’nun engin tecrübesi ve Park Cam’ın sektör deneyimi birleşince ortaya çok güzel işler çıkıyor.”

Giresun’un İnişdibi Beldesi’nde kurulan Çakırmelikoğlu Maden Suyu İşletmeleri, Türkiye genelinde ilk meyveli maden suyunu çıkararak bir ilke imza attı. Bu başarıyı ve sürdürülebilirliği neye borçlusunuz?

 Her şeyden önce işimizi severek yapıyoruz. Türkiye’de ilk doğal meyve aromalı maden suyu üretimini gerçekleştiren kuruluşlardanız, dünyada soğuk olarak yüzeye çıkan ender bir maden suyu kaynağına sahibiz ve üretimimize çok güveniyoruz. Türkiye’de, sektörün modern, şeffaf ve otomasyon sistemiyle üretim yapan ilk firmaları arasındayız. Böyle olunca başarı kendiliğinden geliyor. Dünyadaki gelişmeleri an ve an takip ediyoruz. Buna bağlı olarak AR-GE’miz aralıksız olarak yenilikçi ve çağı yakalayan ürünler geliştiriyor.

“Doğasıyla ünlü yeşil Bursa’da Uludağ’ın eteklerinde kurulan Kurşunlu Fabrikası, 200.000 şişe/saatlik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en yeni ve modern tesislerindendir.”

 

2007 yılında metropollere daha da yakın olmak amacıyla Bursa’nın İnegöl-Kurşunlu Beldesi’nde açılan fabrika ile sektörde adınız dan sıkça söz ettiriyorsunuz. İhracatta bugün itibarıyla ulaştığınız hacim nedir?

 Bugün 30 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Amerika’dan Avustralya’ya kadar 5 kıtaya ürün satışı yapıyoruz. İhracat pazarlarımızın arasında ABD, Almanya, Irak, Suriye, Filistin, Katar, Bahreyn, Oman, Bulgaristan ve Romanya olmak üzere toplamda 30 ülke yer alıyor. Ortadoğu ve Asya ülkelerine ihracatı Giresun’daki fabrikamız yaparken, Avrupa ülkelerine ise Bursa’daki firmamızla çalışmaktayız. Avrupa’daki ülkelere daha fazla ihracat yapmak da hedeflerimiz arasında.

2018 yılına yönelik büyüme hedefiniz nedir?

 Giresun’da bulunan maden suyu tesislerimizin yanı sıra Bursa’daki yeni fabrikamızın da hizmete girmesiyle, metropollere lojistik olarak daha da yaklaştık. Freşa olarak, ihracatla birlikte 2017 yılını 201 milyon TL ciro ile kapattık. 2018 yılında ise 256 milyon TL civarı ciro hedefliyoruz.

Rakiplerinizle olan durumunuzu nasıl tanımlarsınız. Bu pazardaki zorluklar neler?

Her içecek türünün bir sırrı vardır. Mesela asitli içecekler grubunda yapmış olduğumuz ürünleri diğer markalar denese bile, kendi alanında lider olmasına rağmen bizim içecekteki başarıyı yakalayamamıştır. Bu konuda Freşa da maden suyu ve aromalı içecekler grubunda bir lider durumuna gelmiştir. Bu başarı, ürünlerin aroma tipi ve maden suyunun niteliğinde gizlidir. Burada en büyük zorluk; çok düşük kar marjları ile çalışmamızdır. Bazen zararına satışlar bile yapılabilmektedir. Bu da genel anlamda haksız rekabetten kaynaklanıyor.

‘Yeni bir alanla işimizi büyütelim’ planı var mı?

Şirket olarak uzmanlaştığımız ve adımızı dünyaya duyurduğumuz tek alan maden sularımız. Yeni bir alan düşünmüyoruz ama maden suyu sektörüne yönelik olarak dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz. Dünyadaki gelişmeleri takip ederken “Sağlıklı Ürün” geliştirmeye özen gösteriyoruz. Misyonumuzu da “Türkiye’de sağlıklı ve lezzetli içecekler üretme ve yaygınlaştırma” olarak belirledik, yeni ürün çalışmalarımıza hız verdik.

Park Cam’ın sektördeki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? İşbirliğiniz ne durumda?

Biz daha önce camlarımızı sektördeki farklı bir firmadan temin ediyorduk. 2016 yılında, Ciner Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Park Cam ile işbirliğimiz başladı. Ciner Grubu’nun engin tecrübesi ve Park Cam’ın sektör deneyimi birleşince ortaya çok güzel işler çıkıyor. Bugüne kadar şişelerin üretimi ile ilgili hiçbir memnuniyetsizliğimiz olmadı. İşbirliğimizin sürekli olmasını temenni ediyoruz.

Camın geri kazanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Cam üretimi esnasında kullanılan maddeler doğal kaynaklarımıza tüketimine ve üretim sonucunda çevreye ciddi zararlar veriyor. Camın geri dönüşümü ise kuşkusuz çok önemli kazanımlar sağlıyor. Çünkü cam üretim sürecinde yüksek ısılar kullanıldığı için yüksek enerji tüketimine ve üretim esnasında bacalardan salınan gazlar hava kirliliğine neden oluyor. Ama geri kazanım hem hammadde tüketimlerini azaltıyor hem de çevreye verilen zararları en aza indiriyor. Bizler de çevre dostu şirket olarak, cam kırıklarının cam üretiminde kullanılmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz.

*Bu yazı Park Cam Dergisinin 3. sayısında yayımlanmıştır.

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol