Sektöre Bakış ve Vizyon

None

Bilindiği üzere genel yaklaşım salt mevcut durum analizi, özellikle işler kötü ise ve bırakın kriz dönemlerini, krizden söz ediliyorsa bile karamsar tablo olarak ve hayal edilen geleceğe kurgulu olarak yöneticilerin demeçlerinde karşımıza çıkar. Eğer arzu ederseniz bu aşamada konunun çeşitli boyutlarına veriler ve istatistiki bilgilerle değinmek, tablolar ve grafiklerle yazıyı doldurmak.. kısaca konuya bilimsel olmak adına salt akademik yaklaşımla açıklamalar getirmek yerine… farklı bir şey deneyelim.. Ne dersiniz, sohbet edelim mi?

Aslında sohbet niteliğinde güncelden giden ve hangi sektör ve ölçekteki firma olursanız olun işinize yarayacak bazı bakış açıları ve yaklaşımlara odaklı görüşleri paylaşmak acaba ilginizi çeker mi diye soruyorum.. diğer bir ifade ile.. Cevabınız “Hayır” ise sorun yok… diğer yazılara ve konuları okumaya devam edebilirsiniz. Eğer arzu ederseniz, yani cevabınız “Evet” ise sanırım yazının sonundaki bazı sorulara o aşamaya gelince zaten cevaplarınız hazır olacak veya en azından ne yapacağınızı kafanızda şekillendirmiş olacaksınız.

Konulara bireysel bakış açısı ile yaklaşmak bazen yanıltıcı olabilir. Bu aşamada bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın bize yaşatacağı sorunlara değinmek dahi sanırım gereksiz olacaktır. Sanırım çevrenizde bunu deneyen insanlar vardır. Özellikle gerekli bilgi ve deneyimden yoksun isek.. doğal olarak bu tür durumlarda araştırma yapmak ve bilgisine ve deneyimine güvendiğimiz birilerine, uzmanlara danışmak yerinde olacaktır. Günümüzde araştırma yapmanın en kolay yolu İnternet üzerinden bazı sorularla işimize yarayacağını düşündüğümüz bilgilere, ne yazık ki bazı durumlarda bunlar sadece veridir ve bilgi ile karıştırılır ama bir yanılsama ile bu bilgilere, ulaşabiliriz. Örneğin bir İnternet arama motoru olan Google size bu konuda oldukça hızlı yardımcı olabilir.

Vizyon tanımları kısaca “Gelecek resmi”, “Ulaşılmak istenen hedef ve amaçlardır”, “Bir ileri görüşlülük olup, geleceğin düşünülmesini, gelecekteki fırsatların araştırılmasını, bugünün çıkarları yerine uzun gelecekteki çıkarların dikkate alınmasını ve işlerin buna göre planlanıp yürütülmesini ifade eder”, “Kısacası vizyon uzun süreli hedeflerin kapsadığı sonuçlardır” veya “Birtakım olayları görme organının yardımı olmadan (zihinsel) görme ya da algılama fenomenine ve bu fenomendeki imajlar bütününe verilen addır” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sektöre bakış ise “Doğru ve ilişkisel sektörlerle karşılaştırma”, “Örnek alma”, “İnovasyon”, “Teknoloji”, “Trendler”, “Vizyoner bakış açısı”,  ve “İnsan kaynağına yaklaşımlar” doğru ve eksiksiz olarak dikkate alınmazsa yapılacak saptama ve yorumlarda bazı sorunlar karşımıza çıkabilir. Eğer uzman değilsek de ne yazık ki yanlış yorumlamakla kalmayıp yaptığımız hatanın ne olduğunun dahi farkına varmayabiliriz. Bu tür durumlarda genelde suçlama, kriz veya durgunluk bahaneleri ve yanlış olan birçok uygulamanın arkasına sığınmak da mümkündür. Ne yazık ki bu yaklaşım ne kişiye ne de sektöre yarar sağlamaz.

Sektör dışında olanların ise konuya pek de önem vermediğini “ne yazık ki sektörde kayıt dışı fazla, kalite düşük, yetişmiş ara eleman ve uzman yok” detaylarında yaklaşmak ve sonrasında da “eskiden böyle değilmiş” diye devam etmek de kimseye yarar sağlamaz.

Bağımsız danışman ve proje bazlı çalışmalar yaptığım için direk firma ve sektör örneklerine değinmeden bazı örnekler ve yaklaşımlara size çözüm önerileri konusunda sorular sorma ve çözümler bulma, gerektiğinde uzmanlardan yararlanma konusunda yardımcı nitelikte bir yazı ile katkıda bulunmak istedim. Bu konuya gelecek yazımda devam edeceğim.

Kısaca çözümler ve öneriler kapsamında “Aynaya ve Çevreye Bak, İlerle!” ve “Dün, Bugün ve Geleceğe Hazırlık” konularına değinecek ve konu kapsamında bazı sorular soracağım. Sözün özü sohbet etmeye devam edeceğiz.

Ne dersiniz konuları “EkoKritik” bakış açısıyla değerlendirmeye devam edelim mi?

Size ve firmanıza başarı çalışmalar diliyorum.

 

Abdullah BOZGEYİK

Bir önceki yazı için: http://www.ekokritik.com/haber/girisimcilik-sadece-kisiler-icin-degil-ulke-icin-onemli/

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol