Şehirlerin Estetik ve İhtiyaç Kaygısını Gidermek için Çalışıyoruz

None

Şehrin fısıltılarına kulak veren şirket olarak biliyoruz Sanat İstanbul’u. Kulağımıza fısır fısır erişen ihtiyaçları duyan ve bunları gideren Sanat İstanbul, bir kere daha fısıltıları işitmeyi başararak Akıllı Seccadeler projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Sanat İstanbul’un sahibi İlyas Ertemur, şehirlilerin bir kimliği olduğunu; bu kimliğin de şehirlere koydukları tasarımlar olduğunu söylüyor. Bu tasarımlar şehirlerin ihtiyaçlarını karşılarken, şehirle uyumlu olma hassasiyetini gösteriyor. Sanat İstanbul’un son projesi Akıllı Seccadeler de bu kapsamda değerlendirilmeye layık. İlyas Ertemur, “Şehir seccadelerinin en önemli mantığı şu; pek çok camide, özellikle Cuma ve Bayram namazlarında insanlar camilere sığmadıkları için dışarıda, avlularda namaz kılıyorlar. Bunu da bildiğimiz hasır yöntemiyle yapıyorlar. Tabii ki bu pek çok zaman hoşnutsuzluk yaratıyor. Bu bir tarafa; aynı zamanda hasırlar estetik de değil. Biz de dedik ki ister cami ister meydan olsun, bir Müslüman olarak yeni bir seccade modeli ortaya çıkartalım. Bunun adı Şehir Seccadeleri olsun. Şehir Seccadelerimiz, bazen bir bankın altında, bazen bir ayakkabılığın altında, bazen bir çiçekliğin altında bulunuyor. Kendi kendini temizleyen, ama halı olan bir seccade. İhtiyaç bittiğinde kendi kendini toplasın,  normal zamanlarda bir bank, bir kütüphane, bir durak işlevi görsün. Bu ürünün özel bir halısı var, belediye başkanlıkları alıp camilerinin avlularına koyabilir. Halkın hem oturma hem de kamusal alandaki ibadet ihtiyacını görebilirler. Şu an proje üzerinde çalışıyoruz ve üretmeye de en kısa zamanda inşallah başlayacağız.”

Bu Proje Arz Talepten Fazlasını Barındırıyor

Her projelerinde olduğu gibi, bu projede de bir ihtiyacın o alçak ve dinginlik gerektiren sesini duyduklarını söyleyen İlyas Ertemur, bu işin arz talep ilişkisinden daha fazlası olduğunu söylüyor. “Bizim çalışma mantığımız; bir yerden bir talep gelmesini beklemek değil. Biz şehirde neye ihtiyaç var buna bakıyoruz. Bizim neye ihtiyacımız var? O ihtiyaca binaen beyin fırtınası yaparak projeler üretiyoruz. Bunları planlandırıp, projelendiriyor ve imalatını yapıyoruz.”

Kendi İhtiyacını Kendi Görmek

Sanat İstanbul’un çalışanları, bu beyin fırtınasını gerçekleştirenler, sadece birer izleyici değil. Onlar aynı zamanda tasarımını yaptıkları şehirlerin birer unsuru. Onlar bu şehrin bir aktörü, kendi ihtiyaçları da söz konusu aslında. Bu durumu İlyas Ertemur şöyle anlatıyor; “Bunun en önemli mantığı şu; biz Müslümanız. Müslümanlık kimliğinden doğan ihtiyaçlarımızı bir başkasının karşılamasını beklersek yanlış olur. İhtiyacı hem gören hem yaşayan bir şirket sahibi olarak gidermek istedik. Bu yüzden bu ürünü geliştirdik.”

 

MarmaraLife Business Eki  

MarmaraLife Sanat İstanbul

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol