S&P Not Düşürünce…

Temmuz ayının olanca sıcağına karşın gayet sakin geçen bir ağustos ayını geride bıraktık. Bu sadece hava durumuyla etkili kalmadı, ekonomi takviminde de aynı seyirde devam etti. Oysa biz ağustosu nasıl biliriz? Sıcak ve bunaltıcı… Geçen senenin ağustos ayında gümbür gümbür Yellen vardı. Aynı Yellen’den bu ay sonuna kadar bir ses çıkmadı. Ayın son gününde gelen TDİ ve inşaat izinlerindeki iyileşmeyle gözler yeniden ‘sarışın teyze’ye çevrildi. Teyzemin kafa karıştıran faiz açıklamaları dolardaki coşkuyu kısa tuttu aslında ağustos ayının en önemli, gelişmesi bu son gündü.

Sakin geçen ağustos ayına sondan bir giriş yaptık ama biz biraz başa alalım… Darbe girişimin ardından S&P not düşürünce Moody’s de düşürebileceğini açıklamıştı. Ağustos ayına Moddy’s ile girdik. İçeride Moody’s pas geçince piyasalar rahatladı. TL güçlendi, kur hızla bir toparlanma sürecine girdi. Ağustosun ilk kapanışıydı bu… FED kararlarından sonra investing verilerinin babası olan tarım dışı beklenenden yüksek geldi. Ağustosun ilk cumasında bu yükseklik altının yukarı yönlü hareketini durdurdu. Temmuz ayında tamamen kötü gelen ABD verilerinden sonra ağustosta nispeten kendini düzeltmiş bir ABD verileriyle karşılaştık. Fakat bu güçlü düzeltmeler FED için faiz sinyali verecek nitelikte değildi. FOMC tutanakları ve FED üyelerinin açıklamaları da bunu doğrulayan türdendi.

FED tam bir muamma… 2016 yılında faiz artırma ihtimali Bloomberg anketine göre %37’den %43’e çıktı. Bunda en büyük etken ay başında iyi gelen ADP istihdam raporları ve saatlik kazançlardı. Fakat FED içindeki şahinler hala sessiz durumda.

TL’nin Güçlü Bir Duruşu Var

ABD ekonomisinin hayvanlarla anılması aslında çok eğlenceli… Güvercinler, şahinler, ayılar, boğalar… FED’in kararsız durumu ayılarla boğaların sürekli kavgasına neden oldu. Bir boğalar, bir ayılar kazandı ki benim ağustos ayı içindeki en iyi kazancım buydu. 1333’lerden alıp 1351’lerde sattım. 1333 kırınca biraz zarar ettim ama ziyanı yok. Altının genel takvimine baktığımızda bu aylarda düşmeye başladığını görüyoruz. Fakat yaklaşan ABD seçimleri ve uzun zamandan beri kötü gelen ABD verileri bu trendin devamı konusunda bir soru işareti. Brexit öncesi bu rallinin 1200’lü rakamlarda olduğunu hatırlatayım. 

Türkiye’de cari açık beklentinin üstünde geldi; 4.1 iken 4.9 oldu. Fakat gösterge faizi düştü. Moody’s gibi Fitch de pas geçince kötü gelen cari açık rakamları kur üzerinde kötü bir etki yapmadı. Zorunlu Emeklilik Yasası yasalaştı. 2017 yılı itibariyle 35 yaş altı her çalışan mecburen para biriktirecek, devlet de 100 lira destekleyecek. İsteyen çalışan 2 ay içinde sistemden çıkabilecek, meclisten geçen Zorunlu Tasarruf Yasası kur üzerindeki diğer olumlu gelişmeydi.

TCMB faiz indirimlerine devam etti. 15 Temmuz sonrası bile faiz indirimine ara vermeyen TCMB bu ara faiz indirimlerine başarılı bir şekilde devam ediyor. Kötü gelen bir iki rakama rağmen faiz indirimlerinden kur olumsuz etkilenmedi. TL’nin güçlü bir duruşu var, ekonomimiz zannedildiği kadar kötü değil.

ABD’nin de desteğini alan Türk ordusu Cerablus’da başarılı bir hareket gerçekleştirdi. Normal şartlarda böyle bir olay kur üzerinde olumsuz bir etkisi olurdu. Fakat Antep de saldırı sonucu uluslararası toplumunda desteğini almış olan Türkiye de bu etki çok kısa sürdü. Dünyanın gelişmekte olan diğer ülkelerinde de dolar kuru aşağı yönlü hareket ediyor fakat burada bulunduğu coğrafya içinde yaşadığı terör saldırıları iç ve dış hainlerin cirit atıp ayrıca ses de çıkardığı bir ekonomiden bahsediyoruz.

Halil YILDIZ

S&P fitch ağustos yellen cari açık fed kur ABD

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol