Otomotivde İndirimin ”Devamı” Sevindirdi

None

Otomotiv sektörünü de kapsayan KDV ve ÖTV indirimlerinin 2019 yılının ilk çeyreğinde süreceği açıkladı. Sektör kararla rahat bir nefes alırken motosiklet alımlarında da ÖTV kaldırıldı.  

2018 yılının ikinci yarısında yaşanmaya başlayan iç pazardaki yavaşlamayı yılın son 2 ayında uygulamaya konulan teşviklerle tamamlayan Türk otomotiv sektörüne yeni yılın ilk müjdesi, yine başından beri otomotiv sektörünün sorunlarını birinci ağızdan dinleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün ise 2018 yılının son 2 ayında uygulanan ÖTV ve KDV indirimi teşviklerinin 2018 yılına damgasını vurduğunu hatırlatarak, “Sektöre derin bir nefes aldıran bu çok pozitif atılım, otomotiv sanayine olduğu kadar sektörün tamamına yaşam enerjisi verdi. Alınan bu isabetli kararların, 2019 yılının ilk 3 ayında da uygulamada kalacak olmasından ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz. Söz konusu düzenlemeler, 2019 yılının ilk çeyreğine de büyük etki edecek ve özellikle ulusal pazar odaklı satışları destekleyen etkisiyle Türk otomotiv sanayinin üretim ve istihdam sürekliliğine derin nefes aldırmaya devam ettirecek çok pozitif bir gelişmedir” ifadelerini kullandı. OSD Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün, “Bizi ilk görüşmeden bu yana can kulağıyla dinleyen ve sektörün tüm sorunlarını büyük bir ciddiyetle ele alan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılarımız Bülent Aksu ve Osman Dinçbaş ile kurduğumuz kusursuz iletişim, bu çözümün ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır. Bu noktada özellikle bakan yardımcılarımıza KDV indirimindeki mağduriyeti giderdikleri için ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Pazar 72 binlerde bitecek

Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan, otomotiv sektöründe vergi indirimlerinin 2019 yılının ilk 3 ayında da devam edecek olmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Otomobillerde 1600 cc altındaki araçlarda ÖTV’de %15 indirim ve ticari araçlarda da KDV’nin %1’e düşürülmesinin sektöre olan artılarını geçtiğimiz Kasım ve özellikle Aralık ayında gördüklerini dile getiren Karaarslan, “2018 yılının son 2 ayına olumlu etki eden bu sektörel indirim ve teşvikler iyi ki olmuş diyoruz. Böylece pazarın ve sektörün daha fazla negatif etkilenmesinin kesinlikle önüne geçildi. 2018’in Aralık ayında pazarın yaklaşık 70-72 bin bandında kapanmasını bekliyoruz. Sektörel teşviklerin ve firmaların üzerine yaptığı etkili kampanyalarla %30’ları aşan indirimler söz konusu oldu. Yeni yılda da 3 ay daha bu teşviklerin devam edecek olması özellikle yeni bir araç almayı halen düşünen herkes için fırsatların devam edeceğinin net göstergesidir. Yılın son ayında Suzuki olarak Jimny ve Swift gibi 2 yeni modelimizi satışa sunmuştuk. Otomobil severleri yeni yılın ilk 3 ayında bu güzel teşviklerden yararlanmaya davet ediyoruz” dedi.

Motosikletçiler de sevindi

Motosiklette de yeni yılla birlikte 250 cc altı motorlu modellerde ÖTV’nin tamamen kaldırılmasını çok olumlu karşıladıklarını belirten Suzuki ve Trend Motor Genel Müdürü Ümit Karaarslan, 250 cc altı modellerin Türkiye’de pazarın % 80’inini oluşturduğuna dikkat çekti. Bu olumlu adımın 250 cc üstü motorlu modellerde de uygulanmasının önemi dikkat çeken Karaarslan, “Türk milleti yüksek hacimli iyi motorlara da binmeyi hak ediyor. Buradaki yüzde 35 olan ÖTV’nin belli bir miktar teşvikle düşürülmesi, pazarın daha da büyümesine vesile olacağı gibi motosiklet alanında ülkemize yeni yatırımların gelmesine de vesile olur” açıklamasında bulundu.

İndirim KDV ÖTV Otomotiv

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol