Normal Şartlar Altında

Normal şartlar altında Bayram sonu 2.8’lere kadar gelen dolar aslında alım fırsatıydı. Dolar endeksi temmuz ayı için sürekli geri geliyordu. Kafaları karıştıran ise ABD’de yaklaşmakta olan seçimler; kötü gelen ABD verileri, sürekli düşen dolar endeksi; temmuz başı gibi çok kötü gelen TDİ… Hepsine bakıldığında akla gelen dolar aşağı, altın yukarı gibi bir imaj. FED bu şartlarda nasıl faiz artıramaz fikri yoğun bir şekilde gündeme gelse de bütün kötü olasılıkları 2.86’ya kadar satın alan dolar için alım fırsatıydı.

15 Temmuz grafik üzerinden yaptığımız bütün varsayımların fiili olarak beklenmedik bir şekilde gerçekleşmesine neden oldu. Bugün hangi haber kanalını açarsanız açın başka bir şey konuşulmuyor. Haber kanallarını bırakın, sokakta vatandaşında konuştuğu başka bir şey yok. Bütün sosyal bilimciler, gazeteciler darbe olsaydı ne olurdu diyor. Biz farklı bir şey yapalım, darbe girişimi olmasaydı ne olurdu sorusuna USDTRY üzerinden cevap alalım.

TRY’nin yediği baskıyı anlamak için Dolar endeksi ve EUROUSD paritesine dikkatinizi çekmek istiyorum. Pound da EURO kadar önemli. Brexit’in negatif baskısına rağmen 1.13’lere kadar bulmuş bir EURO yani 15 Temmuz öncesi dolar bütün küresel piyasalarda güç kaybederken bizde de kaybetti. Mevcut konjonktürde Türk ekonomisinin uçak takacağını beklemek fazlaca hayalcilik olurdu. Eşyanın doğal tabiatı gereği doların 3’lere EURO’nun da 3.4’lara doğru yürümesi eşyanın ve zamanın ruhuna son derece uygun bir senaryoydu ama ne zaman.

Cümleye 15 Temmuz’u yok sayarsak diye başlamıştık. Bütün bu yaşanan olaylar olmasaydı dolar için şu anda bahsettiğimiz rakam bence 2.98 olacaktı. Malum olayın gerçekleştiği gün bütün para birimlerinden negatif yönde ayrılan TL aslında yükselişi birkaç gün öne çekmiş ve vitesi de artırmıştı. Sadece 2.98’lerden dolar FED kararından sonra 2.90’lara kadar dönmesi de diğer muhtemel sonuçtu.

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta açıklanan FOMC tutanaklarında FED eylülde faiz artırabileceğini söylemesine rağmen piyasa bunu o günün koşullarında pek de yememişti. FED üyelerinin toplantı yapmadan sadece tutanakları yayınlamaları bunda diğer bir etken olabilir. FED bütün toplantılarında dikkate aldığı önemli veriler var, PMI rakamları bunlardan biri. Büyüme rakamları ve harcama rakamları da öyle…

Bu Amerikalılar cimri insanlar çıktılar. Bizim bir türlü yapamadığımız para biriktirme olayını iyi yapıyorlar. En azından temmuz ayı içinde öyle yapmışlar, dün açıklanan rakamlarda harcama rakamlarının düştüğünü gördük. 2 çeyrek rakamları da kötü gelince zaten düşük olan eylül ayı faiz artırımı çok uzağa düşmüş gibi gözüktü. Bunu ben söylemiyorum, Goldman Sachs söylüyor, Bernanke anlatmaya çalışıyor FED üyesi  Kaplan söylemem ama anlayın diyor.

Temmuz ayı için yurt dışı kaynaklarına bakacak olursak Amerikan verileri birinci belirleyiciydi. Japonya Başbakanı ABE’nin açıklayacağını söylediği teşvik paketleri Japon Merkez Bankası’nın helikopter, para politikası da diğer büyük olaylar… TRY açısından Merkez Bankası’nın beklenti dahilinde düşürdüğü faiz oranları yatırımcılara verilen destekler TL üzerinde hep olumlu oldu.

Tarım dışına gidiyoruz, bütün piyasaların piyasa yapıcılarının gözü  Cuma  gelecek olan verilerde. Cumadan önce ipucu olacak şekilde bugün ADP tarım dışı istihdam değişimleri geldi. Veriler beklenmedik şekilde iyi geldi. Gelen veri dolar endeksi üzerinde nefes aldırırken sarı metal de boğaların ayılar karşısındaki üstünlüğünü biraz sonlanmış gibi gözükse de boğalar da cumayı bekliyor olabilir.

Ekonomide trend var ama rüzgar için bir yön yok. Rüzgar her an dönebilir bugün gelen ADP’nin Cuma için bir ipucu olacağını sürpriz bir şekilde verilerin iyi geleceğini herkesin ters köşe olacağını düşünüyorum. 15 Temmuz’u yok saysaydık da dolar yüksek olacaktı. FED yine faiz konusunda belirsiz… ADP, TDİ değişikliği yine iyi Cumayı yine bekleyecektik.

merkez bankası euro dolar 15 Temmuz parite

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol