Kentsel Dönüşüm İçin Faizsiz Kredi Verilecek

None

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm için sıfır faizli kredi vereceklerini söyledi.

 

Kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak deprem gerçeğine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, "2012’de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kentsel dönüşüm için yasa çıkarıldı. Türkiye’nin deprem bölgesi olduğu gerçeğini unutmayalım. Hazırlıksız yakalandığımız 1999 depremi 17 bin insanımızı aldı. O dönemde hazırlıklı olsaydık ölümler ve hasar çok az olurdu." dedi.

Bakanlığın bugüne kadar 1,2 milyon civarında dükkan veya konuta kentsel dönüşüm yaptığını belirten Özhaseki şunları söyledi:

"Yarısı tamamlanmış yarısı da uygulanma safhasında. Bu da yılda ortalama 200 bin konut yapıyor. Bizim senede 500 bin konutu yenilememiz lazım. İstanbul’da biri Avrupa diğeri Anadolu yakasında olmak üzere 2 yerde dönüşüm için alan hazırladık. Buralarda mahalle dokusu içerisinde çok yüksek katlı olmayan konutlar üreteceğiz. Bu konutları depremde yıkılma riski en fazla olan evlerin sahiplerine teklif edeceğiz. Hazırladığımız konutları o çevrede yaşayan vatandaşlara vereceğiz, boşattıkları yerleri de park ve sosyal alan yapacağız."

 

Sıfır Faizli Kredi

Özhaseki, 2000’li yıllara kadar yapılan tüm binaların risk taşıdığına dikkat çekerek, "Eski yönetmeliğe göre yapılmış bir de buna kaçak müteahhitler eklenince risk büyüyor. Bu binaların %50’si depreme dayanıksız, 7,5 milyon binanın yenilenmesi lazım. 2000’den sonra çıkan yasa ve yönetmeliklere göre yapılan binalar sağlam. Şahıslar oturdukları binaların depreme dayanıklılığını ölçtürsün. Belediyelere de çok büyük iş düşüyor. Belediyelerin birinci yapacağı iş mahalleleri gözden geçirip, olası bir depreme karşı hazırlık yapmak. Kentsel dönüşümde teşvikler veriyoruz. Yakında sıfır faizli krediler vereceğiz." ifadelerini kaydetti.

 

TRT Haber

kredi faizsiz kentsel dönüşüm

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol