Kaliteli ve Şeffaf Üretimin Adı; Aroma

None

Türk gıda sektörünün köklü firmalarından olan Aroma, meyve suyu ve meyveli içecekler alanında yaptığı yatırımlarla günden güne büyümeye devam ederken; paydaşlarından biri olan Park Cam’a, şeffaflık ve kalite değerleri üzerine kurulu işbirliği için atıfta bulunuyor.

“Çalışmadan başarı sizi bulmuyor, Park Cam ça lıştıkça başarı kavramını üzerine alıyor” diyen Aroma Genel Müdürü Sefer Kılınç, cam ambalajın diğer gıda ambalajlarının aksine geçirgenlik özelliği bulunmayan doğal kaynaklardan üretilen bir ambalaj maddesi olduğunun altını çizerek, kaliteyi sürdürülebilir hale getiren, başarılı çalışma ortakları tercih ettiklerini belirtiyor.

Okuyucularımıza Kısaca Kendinizden Bahseder Misiniz?

1970 Samsun doğumluyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdim. İş yaşamına denizcilik sektörü ile başladım. Denizcilik sektöründe üstlendiğim farklı pozisyonlar yurt dışı seyahatlerine ve farklı ülke kültürlerine hâkim olmamı sağladı. İngilizce ve Fransızca yabancı dil yetimi bu sayede erken yaşımda geliştirdim. 1997 yılında Aroma Ailesi’ne katıldım. Fabrikadaki görevlerimi uzun yıllar başarı ile yürütmemin ardından Aroma AŞ’de Genel Müdürlük görevine atandım. Aroma Genel Müdürü olarak şu anki pozisyonumu fabrikadan zirveye yolculuk olarak adlandırabiliriz. Ciddi bir doğa ve hayvan severim. Ekibim ve yakın çevrem beni; mentor, lider, yaratıcı, sosyal, adanmış ve proaktif özelliklerim ile tanımlayabilir. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

Aroma’nın Kuruluş Hikâyesi Nedir?

Kuruluşu Bursa’nın Gürsu ilçesinde 1968 yılına dayanan Aroma Bursa Meyve Suları ve Gıda Sanayi, yaklaşık 75 bin metrekare arazi üzerine inşa edilmiş olan bir işletmedir. 1991 yılı itibariyle Duruk Grubu’na geçmiştir. Aroma Genel Müdürü Sefer Kılınç  olarak, 20 yıldan bu yana her geçen gün şirketin hacmini profesyonel ekibimiz ile büyüttüğümüze inanıyorum. Ekiplerimizin günden güne profesyonel yapıya dönüştürerek işlenen meyve miktarının yılda 20 bin tondan 125 bin tona çıkartmamız bunu en güzel kanıtıdır. Aroma olarak, bu ülkenin toprağından elde ettiğimiz meyveleri yine bu ülke insanlarına en kaliteli, sağlıklı ve güvenilir üretim ile gerçekleştirmenin gururu 50 yıldır yaşıyoruz.

Aroma’ Nın Pazar Payını ve Meyve Suyu Sektörünü Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Dünya meyve suyu pazarı 11,5 milyar dolar civarında. Dünya toplam meyve suyu üretiminin yüzde 2’sini Türkiye gerçekleştirmektedir. Bu pazarda Türkiye’nin payını artırabiliriz. Ülkemizin yıllık yaklaşık 20 milyon ton düzeyinde olan meyve üretiminin    yaklaşık 1 milyon tonu, meyve suyu endüstrisinde işleniyor. Aroma olarak 50 yıldır Türkiye’nin güvenli, sürdürülebilir meyve üretimine ve meyve suyu endüstri gelişimine verdiğimiz destek ile gurur duyuyoruz.

Yıllık Ne Kadar Üretim Yapılıyor? Yüzde Kaçı İhraç Ediliyor?

Yılda 125 bin ton meyve işleyen Aroma dolum tesislerinde elma, şeftali, kayısı, vişne, havuç, siyah havuç, domates, çilek, ahududu, nar, ayva, armut, kızılcık, kuşburnu ve üzüm gibi sebzeler de işlenmektedir. Günlük 800 ton elma, 500 ton vişne, 500 ton şeftali ve kayısı, 400 ton üzüm, 400 ton siyah havuç ve 150 ton nar işleniyor. Aroma yılda 35 bin ton meyveyi dünyanın dört bir yanına göndermek üzere ihracat için işlemektedir. Paketlenmiş meyve suyu olarak yılda 80 milyon litre üretim yapmaktayız.

Aroma’nın Ürün Yelpazesinde Neler Var?

Aroma olarak, FMCG sektöründeki söz konusu rekabet ortamında markaların ürün ve hizmetlerinin çeşitliliği, tüketicinin gelir seviyesi, alışkanlıkları, tasarruf eğilimi değişimlerini yakından takip ediyoruz. Sürdürülebilir tüketim davranışını kazandırmak amacı ile meyve suyunun yanı sıra doğal kaynak suyu, gazoz, soğuk çay, aromalı ve gazlı içecekler ile de tüketicilerimizin günlük yaşamına dokunmayı hedefledik.

Camın Gıda Sektöründeki Rolüne Dair Neler Söyleyebilirsiniz?

Ambalajlamanın bütünleşik pazarlama iletişiminin en önemli unsurlarından biri olduğunu biliyoruz. Meyve suyu sektöründe cam ambalaj bizim için üst seviyede öneme sahip. Özellikle 200 cc’de yurt içi satışlarda oldukça büyük bir paya sahip. Cam şişe, ürün geliştirme ve yenileme aşamalarındaki olumlu etkileriyle marka  imajına katkı sağlamaktadır. Ambalaj, günümüzde organik beslenmeye yönelik tutumları ve tüketici satın alma davranışlarını da etkilemektedir.

Park Cam İle Olan İşbirliğiniz Ne Durumda?

Aroma olarak geniş bir paydaş organizasyonumuz var. Keza tüm paydaşların eşit önemi haiz oldukları da söylenemez. Gerekli yeterliliklere sahip olmak bir yana tedarikçilerimiz ile olan işbirliklerimiz şeffaflık ve kalite değerleri üzerine kuruludur. ISO 9001, ISO 22000, OHSAS 18001 ve BRC (A+) belgelerine sahip Park Cam ile modern yönetim yaklaşımına sahip işbirliğimizden memnunuz. Çalışmadan başarı sizi bulmuyor, Park Cam çalıştıkça başarı kavramını üzerine alıyor. Başarılarının devamını dileriz...

 

PARKCAM Dergi Sayı 5

PARK CAM AROMA

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol