Kaliteli İş, Başarıyı Getirir!

None

Park Cam Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hekimoğlu; “Bugün geriye dönük yaptığımız çalışmalara baktığımızda hala hazırlamış olduğumuz ilk fizibilitenin çok küçük farklılıklarla geçerli olduğunu görmekteyiz. Bu da bizlere işin başından itibaren yapılan hesapların ve projelerin doğruluğunu ve hedeflenen değerlere nasıl ulaşıldığını göstermektedir. Bundan da tüm Park Cam çalışanları olarak gurur duymaktayız.”

“Sahip olduğumuz en önemli değerler; insana ve çevreye saygı, dürüst, şeffaf, güvenilir, çözüm odaklı bir iş anlayışı ve inovatif yaklaşım ile sürekli gelişim göstererek sürdürülebilir hizmet vermektir.” diyen Park Cam Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hekimoğlu ile sektördeki tecrübelerini, cam sektörünün Türkiye’deki gelişimini, Park Cam’ın kuruluş hikâyesini ve faaliyetlerini dinlediğimiz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Cam sektöründeki kariyeriniz nasıl ve ne zaman başladı?

Cam sektörüne 90’lı yılların hemen öncesinde T.Ş.C.F.A.Ş ye ait olan Mersin’deki şişe-kavanoz ve düz cam üreten bir işletmede başladım. Cam ile tanışmamdan sonra da cam ambalaj sektöründe kariyerime devam ettim.

Park Cam’ın kuruluş aşamasında yer alan iki isimden biri sizsiniz. Süreç nasıl işledi?

 Bu projenin içerisinde yer almam tamamen bir tesadüf eseri olmuştur. Ciner Grubu’na cam ambalaj yatırımı yapılması teklif edilmiş. Holdingde bu yatırım değerlendirilmiş ve gelecek için karlı bir iş olacağı düşünülerek, yatırım kararı alınmıştır. O dönemde bu işi organize edebilecek ve devreye alındıktan sonra istenen değerlere ulaştırabilecek yönetici araştırılırken şu andaki Genel Müdürümüz Semih Bey ile temas kurmuşlardır. Kendisi de beni arayarak işin genel hatları hakkında bilgi vermiştir. Cam ve Kimyasallar Grup Başkanı ve CEO’su Sn. Gürsel Usta ile nasıl bir yatırım yapmak istediklerini konuşup kendisiyle bir değerlendirme yaptıktan sonra; takip edilecek yol ve nelerin yapılması ve nelerin kesinlikle yapılmaması gerektiği hususunda fikir birliğine varılmasına müteakiben işe başladım. İşe başlanmasının ilk gününden itibaren 60 gün içerisinde yaptığımız yoğun görüşmeler sonrası; çalışılabilecek firmalar ile görüşülmüş ve projelendirme safhasına geçilmiştir. Bu aşamada tüm çalışmalar hazırlamış olduğumuz fizibiliteye uygun olarak planlanmıştır. Bugün zaman zaman geriye dönük yaptığımız çalışmalara baktığımızda hala hazırlamış olduğumuz ilk fizibilitenin çok küçük farklılıklarla geçerli olduğunu görmekteyiz. Bu da bizlere işin başından itibaren yapılan hesapların ve projelerin doğruluğunu ve hedeflenen değerlere nasıl ulaşıldığını göstermektedir. Bundan da tüm Park Cam çalışanları olarak gurur duymaktayız. İlk yatırımın tamamlanması, devreye alınması ve sonrası istenen hedeflere belirlenen sürede ulaşılması üzerine, ikinci yatırım kararı alınmıştır. Bildiğiniz üzere ilk yatırımda ulaşılan hedeflere ikinci yatırımda daha kısa sürede varılmıştır. Bütün bu olumlu gelişmeler altında yatırımın geri dönüş süresi de pazar şartları ile orantılı olarak hesaplara uygun şekilde tamamlanmaktadır. Tüm bu güzel gelişmeleri tahmin edeceğiniz üzere Park Cam’da istihdam edilmiş olan çalışma arkadaşlarımızla ve Ciner Grubu yönetim kademesi ile beraber gerçekleştirdik. Bazen Semih Bey’e soruyorum “Benzer bir yatırımı iki kişi ve aynı üst yönetim ve yöntemle tekrar yapabilir mi ?”

Park Cam ekibinin bir araya gelmesi ve fabrikanın açılış süreci nasıl işledi?

 Projenin başında bu işin nasıl ve kimlerle yapılması gerektiği konusu ve bu konuya verdiğimiz önem en az teknik ekipman seçimi kadar, hatta daha da önemli olarak değerlendirilmiştir.

Ekipler oluşturulurken işin kimin tarafından ve nasıl yapılacağı hususunda oldukça ayrıntılı çalışılmıştır. Park Cam’daki iş dağılımında tecrübe, kabiliyetler ve kişinin iş bilgisi öncelikli olmuştur. Tüm bu uzman ekibin yanında mutlaka hatırını kıramadığımız çalışanlara da iş imkanı şansı yaratılmış ve bu arkadaşlarımız da mevcut çalışma temposunu yakalayarak, çok harika işler yapmaya devam etmektedirler. Çalışma arkadaşlarımızdan bazıları zaman içerisinde Park Cam’da edinmiş oldukları engin tecrübe sayesinde başka şirketlerden cazip teklif almaları sonrası yeni işyerlerinde çalışmaya başlamışlardır. Park Cam’da görev yapan çalışma arkadaşlarımız, daha önce cam sanayinde çalışmakta olan işletmelerden transfer edilmiştir. Türkiye’de bu sanayi içine kapalı olarak çalıştığından eleman bulunması bilindiği üzere kolay olmamaktaydı. Park Cam kuruluncaya kadar bu insan kaynağı tek noktadan sağlanmaktaydı. Ancak yapılmış olan yatırımla Park Cam bünyesinde bu konuda bilgisi olmayan elemanlar istihdam edilerek, sektörde çalışabilecek uygun eleman sayısı artırılmıştır.

Park Cam’ın tekelleşmeye başlamış olan bu sektöre açtığı kapıyı nasıl yorumlarsınız?

Türkiye’de üretim alanında; şişe-kavanoz üretimi üzerine çalışan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir. Hal böyle olunca da büyük üretici piyasa üzerinde tek üretici konumunda kalmıştır. Yıllarca avantaj olarak görünen bu durum, dünyadaki ekonomik ve teknolojik gelişmeler ve en önemlisi pazarın kalite ve zamanında teslim isteği doğrultusunda, pazara yeni üreticilerin girmesini zorunlu hale getirmiştir. Park Cam’ın yapmış olduğu yatırım sonrası gerçekleştirdiği üretim kalitesi her kesim tarafından “üstün kaliteli üretim” olarak tanımlanmıştır. Park Cam’ın cam ambalaj pazarında en kaliteli üretim merkezi olduğu, dolum yapan firmalarca onaylanmış ve pazardaki tek oyuncu anlayışı tamamen olmasa da çok büyük ölçüde azalmıştır. Dolum firmaları yüksek kaliteli ambalaj kullanmaları sonucunda; duruşlarının azaldığını ve birim zamanda daha fazla adet dolum yaptıklarını, böylelikle zaman ve malzeme israflarının neredeyse yok denecek seviyelere indiği bilgisini sık sık Park Cam ile paylaşmaktadırlar. Bilinen bir dolum firmasında yapılan testlerde; benzer dolum şartlarında Park Cam’da üretilmiş olan ürünlerin, diğer büyük üreticide üretilmiş ürünlerin performansından daha üstün değerler gösterdiği tespit edilmiştir. Bugünkü pazar şartlarında Park Cam ürünlerinin aranılan bir marka olması da tek üretici anlayışının artık geçerli olmadığının bir göstergesidir.

Park Cam’ın bünyesinde iki fırın mevcut, gelecek için planlanan sayı nedir?

Bu yatırımın başında ileriye dönük bir plan hazırlanmıştır. Pazar koşulları da göz önüne alınarak bu plan kısım kısım uygulanmaktadır. Bu öngörü doğrultusunda yapılacak yatırıma ait satın alınacak ekipman ve makine parkının sadece satın alınması ve montajının yapılması işlemi dışında gerekli inşaat işleri tamamlanacaktır. Durum böyle olunca da yatırımın başlaması için karar verilmesi an meselesi olmuştur. Proje kapsamında sadece yatırımın yapılması değil, değişen pazar isteklerine hızlı cevap verilebilmek için de makine ve inşaat planlaması en optimum şekilde tasarlanmıştır. Öngörülen projenin tamamlanmasını müteakip bu tesis cam sanayindeki en üretken cam şişe-kavanoz üretim merkezi olacaktır.

 

Park Cam’ın Türkiye cam ambalaj sektörüne olan katkısı nedir?

 Park Cam üretiminin dolum şirketleri tarafından kullanılmaya başlanması ile dolum şirketleri kaliteli cam ambalaj üretiminin nasıl bir rahatlık olduğunu bizzat görerek yaşamışlardır. Bunu gören birçok dolum hattı firması cam ambalajın eskiden yaşadığı kadar kabus yaratan bir ambalaj şekli olmadığını bizzat yaşayarak, camı yeniden keşfetmiştir. Park Cam devreye girmesiyle kurulduğu bölgede büyük miktarda istihdam sağlamış ve hem cam iş kolunda hem de diğer sanayilere gereken işgücünü sağlamaya başlamıştır. Park Cam olarak cam ambalaj üretimi yapan tüm yerli ve yabancı firmalara, teknik ve idari hususlarda tüm kapılarımızı açık tutmaktayız. Park Cam yapmış olduğu işlerle sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bilinen ve tanınan bir firma olmuştur. Bu konuda daha fazla yorum yapmam eski üretimcilere haksızlık olur, siz en iyisi Park Cam ürününü kullanan dolum firmaları ile görüşün; en doğruyu müşteri söyler.

“Önce Karıştır Sonra Ayır”

Camın geri kazanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Bu işe başlarken sanayinin standartları doğrultusunda %15 cam kırığı kullanmayı planlamıştık. Planlanan miktarın bir kısmı üretimden, geri kalan kısmı da FHCK’dan (Fırına Hazır Cam Kırığı) temin edilecekti. Ancak FHCK alımı yapılmak istendiğinde bu işi yapan firmalar çoğunlukla Park Cam’a tedarik sağlayamayacaklarını belirtmişlerdir. Tespit edilen durum böyle olunca da FHCK temininin Park Cam standartlarına uygun olarak yapılması gerekliliği gündeme gelmiştir. Park Cam pazarda mevcut olmayan bir yöntem geliştirmektedir. Park Cam öncülüğünde, tamamen yeni bir kuruluş olan BİRCAM tarafından yerinde temiz toplama, renge göre ayırma ve geri dönüşüme katkı verenleri ödüllendiren bir sistem kurulmaktadır. Bu anlayışla “önce karıştır sonra ayır” metodundan vazgeçilerek, cam üreticilerinin ihtiyacı olan temiz cam kırığı kullanımına geçilecektir. Bu yöntem yurt dışında birçok firmanın da ilgisini çekmiş ve Park Cam’la birlikte bu işin yapılması için görüşmeler talep etmişlerdir.

*Bu yazı Park Cam Dergisinin 3. sayısında yayımlanmıştır.

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol