İnternetten En Çok Pide Sipariş Edildi

None
İnternetten yemek siparişi verenlerin tercihi pide oldu. 2018 yılında yaklaşık 500 bin siparişle kuşbaşılı kaşarlı pide lezzetin lideri oldu. Pidenin yükselişine restoranlar da kayıtsız kalamadı. Bir önceki yıla göre pide satan restoranların cirosu ise yüzde 75 arttı.

Eski çağlardan bu yana Hindistan'dan Adriyatik'e oradan Anadolu’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada pitta, pita, pida gibi farklı isimlerle anılan pide, bugün milli lezzetlerimiz arasında yer alıyor. Kayseri'nin etli, tahinli pidesi, Kastamonu'nun kır pidesi, Uzungöl'ün, Karadeniz'in açık veya kapalı pideleri, Samsun’un Bafra pidesi, Aydın’ın Yenipazar Pidesi ve Ege'nin meşhur pideleri, bu topraklardaki ustalığı gözler önüne seriyor.

Yemeksepeti, dünyanın da dikkatini çeken ve pek çok kez en sevilen Türk lezzetleri listesine giren pidenin sipariş macerasını inceledi.  Müşteriler 2018 yılında yaklaşık 4,5 milyon pide siparişi vererek bu yıl pideye adeta doydu. Kıymalı, kuşbaşılı, kaşarlı, patatesli, peynirli pidenin her çeşidi beğeniliyor. Her damak tadına hitap eden 2 binden fazla çeşit arasında 500 bin adet siparişle kuşbaşılı kaşarlı pide lezzet lideri olurken onu hemen arkasından 458 bin siparişle kıymalı pide izledi.

Kokoreçli Pide, Köz Patlıcanlı Kavurmalı Pide

Pidenin popülerliğine restoranlar da kayıtsız kalamadı. Yemeksepeti’ne kayıtlı pide restoranları gün geçtikçe artarken bir önceki yıla göre pide satan restoranların cirosu ise yüzde 75 arttı. Restoranlar, yeni malzemeler ve tatlara açık pidede sınır tanımıyor. 2 binden fazla pide çeşidi arasında sadece klasik lezzetlerimiz değil; farklı ve lezzetli hamuruyla Ödemiş’in Töngül pidesi, lezzetli peyniri ve taze maydanozuyla semsek pide gibi yöresel lezzetler de bir hayli revaçta. Ayrıca; farklı ürünlerle hazırlanan pideler de kullanıcıların oldukça beğenisini topluyor. Kokoreçli pide, köz patlıcanlı kavurmalı pide ve ballı tahinli cevizli pide bunlardan sadece birkaçı.

Modern malzemelerle harmanlanan pideler de kullanıcılara lezzet şöleni yaşatıyor. Kavurmalı cheddar peynirli pide ve İtalyanların vazgeçilmezi mozzarella peyniriyle yapılan pide en sevilen çeşitler olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırma pidenin yanına en çok milli içeceğimiz ayranı yakıştığını ortaya koydu. Pidenin yanında yüzde 49 oran ile en çok ayran tercih ediliyor.

Tüm siparişler içinde pidenin payının en yüksek olduğu üç il ise sırasıyla Erzurum, Denizli ve Aydın oldu. Yıl boyunca en çok sipariş veren ilk üç kullanıcı ise İzmir, Muğla ve Malatya illerinden çıktı

 

yemeksepeti Pide araştırma

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol