‘‘İçinde Dolaşabildiğin Tarih Mirastır’’

None

Kuruluşundan beri tarihin önemli sahnelerine tanıklık eden Bozüyük, birbirinden farklı mekânları ve kişileri ile keşfedilmeye değer bir ilçe olarak yanı başımızda duruyor...

Hafıza mekânlarının korunmasına önem veren ve bunun için çalışan Bozüyük Şehir Müzesi Koordinatörü aynı zamanda Atatürk Köşkü’nün tarihteki yolcuğuna hâkim Veysel Özdemir, bu iki önemli yapı için şunları anlattı “Atatürk Köşkü, Atatürk’ün Bozüyük ziyaretlerinde kullanması için Albay İbrahim Çolak tarafından yaptırılmıştır. Fakat köşk yaptırıldıktan sonra Atatürk, zamansızlıktan dolayı burada kalma fırsatı bulamıyor. 1926 yılı ve sonrasında Bozüyük’e ziyaretleri oluyor hatta orman içerisinde yaptırılmış olan köşkü de görmeye geliyor ancak kullanmıyor, bir sonraki gelişimde mutlaka kalacağım diye söz veriyor ama 1938 yılında vefat etmesiyle sözünü bir türlü yerine getiremeden aramızdan ayrılıyor. Hiçbir zaman kullanılmayan bu köşk, şimdi Orman İdaresi tarafından misafirhane olarak gösteriliyor. 1944 yılında ormanların millileştirilmesi kanunu nedeniyle köşk Çolak Ailesi’nin elinden alınıp kamulaştırılıyor. Milli Parklar’a devredilen köşk birçok defa restore edilerek, çatısı onarıldı ve şimdiki formuna kavuştu. Şu anda kapalı bir bina olarak duruyor ve içerisinde ziyaret edebileceğiniz bir sergi söz konusu değil, fakat köşk yakınlarında görebileceğiniz yaylalar var. Kömürsu Yaylası, Sofular Yaylası ve Çiçekli Yayla Bozüyük’e gelindiğinde ziyaret etmeden gidilmemesi gereken doğal güzellikler. Ayrıca Bozüyük bir de şehir müzesine sahip, burası da 1926 yılında Albay İbrahim Çolak tarafından yaptırılmıştır. 33 dönümlük bir araziye yaptırılan Şehir Müzesi ilçeye göre tepede kalan bir alanda bulunuyor ve yapımı Macar, Bulgar ustalar tarafından gerçekleştirilmiş. İçerisinde, dönemi yansıtan orijinal duvar bezemeleri olan köşk 2002 yılında Albay İbrahim Çolak’ın oğlu Ertuğrul Çolak tarafından Bozüyük Belediyesi’ne bağışlandı. Şimdi de Bozüyük Şehir Müzesi olarak kullanılıyor. İçerisinde Bozüyük’e ait her şeyi bulabileceğiniz müze için ilçeye bağlı 44 köyün tamamı bütün haneleri kapsayacak şekilde gezildi ve objeler, anılar toplanarak bir araya getirildi. Aynı zamanda Albay İbrahim Çolak’ın “Çolak Kereste Fabrikası” açılışına gelen Atatürk, şimdi Bozüyük Şehir Müzesi olarak kullanılan köşk yakınlarında ağırlandı. 29 Mart 2017 tarihinden itibaren ziyaretçiye açık olan müzede, Selçuklu, Osmanlı dönemi tarihsel gelişimi ve özellikle Milli Mücadele Dönemi’nden günümüze kadar Bozüyük’ün tarihsel rolü hikâyeleştirildi.”

Selçuklu, Osmanlı dönemi tarihsel gelişimi ve özellikle Milli Mücadele Dönemi’nden günümüze kadar Bozüyük’ün tarihsel rolü hikâyeleştirildi.”

‘‘Tarihi Gelecek Nesillere Taşıyalım’’

92 yıllık geçmişi olan bu iki yapı ve diğer eserler için tarihe bu denli saygı duyan Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ise “Tarih, dışarıdan dokunuyorsan soğuk taştır. Resimlerine bakıp sadece okuyorsan hatıradır. İçinde dolaşabiliyorsan tarihin, işte o zaman gelecek nesillere mirastır.” diyor ve tarihin yaşatılmasının ne denli önemli olduğunu önce Bozüyüklüler’e daha sonra da Türkiye’de yaşayan herkese bir kez daha hatırlatıyor. Bu eserler ve Bozüyük’ün diğer önemli yerleri size bu kadar yakındayken boş vakitlerinizi yeni yerler keşfederek geçirmeye ne dersiniz?

Köy Hayatına Bir Adım Kala

Eğer Atatürk Köşkünü gezdikten sonra başka bir yer daha görmek isterseniz Bozüyük ilçe merkezine 29, Atatürk Köşkü’ne ise 35 kilometre uzaklıktaki kırsal turizm köyü olan Kınık Köyü’nü ziyaret edebilirseniz. Aracınızla yola çıktığınız takdirde ortalama 30-45 dakika sürecek bu yolculuk sonunda, köy hayatını tecrübe ederek şehrin stresinden uzak huzurlu bir hafta sonu geçirmeniz mümkün. Hatta vaktiniz varsa köyde konaklayabileceğiniz yerler de mevcut.

*Bu yazı Park Cam Dergisinin 3. sayısında yayımlanmıştır.

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol