Fed’den 2016’ya Veda Kazığı

Trump'un Amerika başkanı olmasıyla sarışın tonton ve bir o kadar sempatik teyze Janet Yelen’i belki de son görüşlerimizden biri oldu dün akşam. Bu güne kadar güvercin kanatlarıyla gördüğümüz pamuk teyze Trump ile biraz şahinleşiverdi.

Güvercinden bozma şahin olan Yellen 2017’de faiz beklentisini 1’den 3’e çıkartarak gelişmekte olan ülkelere de gider ayak kazık atmış oldu.

Siz benim böyle alaycı bir üslupla bahsettiğime bakmayın… Yellen dün birkaç sözüyle dünya üzerinde birkaç milyar doların yer değiştirmesini sağladı. Hani şu yazımı okuyup sen kim oluyorsun dese hakkı var. Önce FED faiz artırdı, 0.25 baz puan. Buraya kadar her şey beklendiği gibiydi. Fed geçen sene de aynı şeyi yapmıştı. Bir farkla ama… Bu sefer faiz artışının yerine üç kez olacağını söyledi. FED öncesi Dolar, TL’de kısa pozisyon açtım 3.44’den 3.50 birkaç saniye içinde 6 bips Dolar micro lotta 10 dolara tekabül eder. Bu 1 lot da bin dolar. Geçen sene olanları bildiğim için bu sefer 3.51’den satış yönlü yeni bir kısa pozisyon açtım. Hafif getirisi oldu. Etkisinin geçen sene gibi bir hafta süreceğini düşünüyordum ani bir şekilde geri döndü 3.54’den aldığımız 10 doları geri verdik. Burdaki küçük ayrıntıyı atlamıştık, çünkü ne demişti komite? 2017’de 1 değil, 2 değil, tam üç kez faiz artırabiliriz.

2.52’den yeni bir yukarı yönlü pozisyon aldım. Bu seferki hedef 2.56 2.57 bandı. Hatta 2.57’yi kırarsa yeni hedef 2.60 ve üzeri olabilir. Çünkü ben Fed etkisinin bir hafta süreceğine inanıyorum. TL’de yaptığım hatanın bir benzerini ons altında yaptım. Fakat sarı metal bir adım bile ileri gitmeyince 4 fazla karşı pozisyon açarak oradaki zararı anında kara dönüştürdüm. Sarı metal şu an 3.41’lerde yatay seyrediyor Asya ve Avrupa piyasalarının açılmasıyla 3.30 gibi bir beklentim de yok değil. EURO/USD benzer hatayı yapmadım. Oraya biraz geç baktığımdan 3.06’dan 3.04 hareketi iki kere yapınca da iyi kazanç oldu. Her ne kadar uzmanlar 3.04 kırarsa 3.02’ye kadar bir geri çekilme yaşanabileceğini söylese de 3.04 dün önemli bir direnç seviyesi olduğu ve AMB’de faizlerin ekside olduğu unutulmamamalı. Bu, önümüzdeki günlerde süper Mario Draghi’yi faiz artırırken görürsek şaşmayalım demek. O yüzden temkinli durmakda fayda var.

TL için ise seneryo hiç de olumulu gözükmüyor sınırımızın dibinde devam eden savaş içerde ki terör olayları kötü gelen enflasyon rakamları geçtiğimiz dönemde gelişmekde olan ülke kurlarından negatif ayrışan TL içerdeki dolar satma çabaları ve kar satışlarıyla biraz toparlanmış olsada fed akşamı pek yaramamış gibi gözüküyor.FED etkisi geçen sene TL varlıkarı üzerinde bir hafta pozitif etki göstermişti.Bu seferde negatif etkisi yamlaşım bir hafta sürermi işte orası tam bir yılan hikayesi

Geçen sene FED faiz artırımana giderken bazı şeyler çok daha netti.Obama yönetimi iş başındaydı ve bir yıl daha orada olacaktı. Bu sefer Obama yok, Trump’un varlığı karmakarışık. Şovmen duruşu piyasada tahminde bulunmamızı oldukça zorluyor. Unutulmaması gereken diğer gerçek de uzun süre gelişen ülke parabirimlerinden negatif ayrışan TL’de 3.50 seviyesinin psikolojik bölge olması bütün bu belirsizlkileri göze aldığımızda riskide artırıyor.

Önümüzdeki dönem Merkez Bankaları’ndan arka arkaya faiz artışları görebililiriz. Uyumamamak da fayda var. Altın için senaryo 2015 yılının nisan ayında olduğu gibi 1070 söylense de ben buna inanmıyorum. Şu an kardayım; 1.130 benim için kaymaklı ekmek kadayıfı. Artık bekleyip göreceğiz.

Bekleyip göreceğiz çünkü FED, geçen sene 4 faiz öngörmüştü bir yaptı. Ayrıca Yellen konuşmasında ekonomik verilere bakacağız dedi. Fed bir 2016kazığı attı atmasına ama bu kazık boyu çok uzun olmayabilir bunun daha büyüğü martta olabilir.

Ben Trump öncesi en az bir iki verinin kötü geleceğini düşünüyorum. Ayrıca Trump henüz başkan değil ocakta her şey çok daha başka olabilir. Bu yüzden short pozisyon candır.

 

Yazı: Halil Yıldız

avrupa trump faiz yellen tl altın asya dolar piyasa merkez bankası fed

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol