Ermenistan – Erivan

None

Ermenistan hemen yanı başımızda olmasına rağmen, sanki ulaşılamazmış gibi ülkelerden sadece biri. Ermenistan’a gitmeden evvel bilmeniz gereken hususlar var. Bunlardan birincisi, Türk Lirası geçmiyor. O yüzden Ermenistan’a gelirken yanınızda avro ya da dolar bulundurmanız faydalı olacaktır.

Havalimanından şehir merkezine toplu ulaşım yoktur. Taksi ile ulaşım mümkündür. İstanbul’dan özel havayolu şirketleri ile aktarmasız olarak ulaşmak mümkün. Rus Havayolları Aeroflot ya da Ukrayna Ulusal Havayolları ile uluşmakta mümkün. Diğer bir alternatif ise Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan Tiflis’e uçarak şehir merkezinden kalkan minibüsler ile Erivan’a gitmekte mümkündür. Eğer havayolu ile Ermenistan’a gelmeye karar vermişseniz, geldiğiniz ‘’Zvartnots Uluslararası Havalimanı’’ görüp görebileceğiniz en iyi havalimanlarından birisi olacaktır. Şahsen benim, dakika sınırlaması olmadan sundukları ücretsiz wi-fi hizmeti, temizlik, konfor, kalitesine verdiğim puan tam. T.C Dış İşleri Bakanlığının web sitesinde yer alan bilgiye göre Ermenistan Devleti tarafından Türk Vatandaşlarına vize uygulanmaktadır. Ancak Bordo pasaport sahibi iseniz vize başvurunuzu havalimanında yapabilirsiniz. Vize ücreti 3.000 AMD (Ermenistan yerel parası) yaklaşık olarak 10 $ tutarındadır. Eğer yeşil/gri pasaport sahibi iseniz, başvurunuzu Ermnistan’a gelmeden yapmanız gerekmekte olup, günümüz itibariyle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Ermenistan Diplomatik Misyonu olmadığından başvuru gerçekten zor ve karmaşıktır. O yüzden, yeşil ya da gri pasaport sahibisiniz, Ermenistan’a gitmeden önce bir kez daha düşünün.  Ben ilk gidişimde Erivan Uluslararası Havalimanında pasaport kontrolünden geçen son gezgindim. Yani, geldiğim uçaktaki diğer ülke vatandaşları pasaport kontrolünden sorunsuzca geçmişti, ben ise Türk pasaportumu pasaport polisine verdikten sonra yaklaşık 25 dakika sorgu-kontrol sonrası iade aldım ve Erivan’a geçiş yaptım. İkinci ziyaretimde ise herhangi bir gecikmeye maruz kalmadan kolay bir biçimde ülkeye giriş yaptığımı belirtmek isterim. Vize konusunda bir tavsiyem var: dilerseniz vizenizi Ermenistan’a gelmeden evvel Ermenistan Dış İşleri bakanlığının web sitesinden e-vize başvurunuzu yapıp 21 günlük vizenizi alabilirsiniz.

Ülkeye giriş yaptıktan sonra, Cumhuriyet Meydanı Erivan’ın en popüler yerlerden birisidir. Ağrı dağına onların ifadesiyle ‘’Ararat’’ dağına Erivan şehir merkezinden görülebilmektedir. Nüfusu fazla yoğun olmadığından dolayı bir yerden başka bir yere gitmeniz çok zamanınızı almaz. Cumhuriyet meydanının hemen yanında kullanılmış kitapların, hediyelik eşyaların satıldığı bir alışveriş yeri var. Tavsiyem, gelmişken orayı da ziyaret etmenizdir. Dikkatimi çeken diğer bir husus ise, Türkiye ile Ermenistan arasında herhangi bir diyalog olmamasına rağmen birçok Türk firmasının ürünleri Ermenistan’da yer almaktadır. Ermenistan’ın en büyük gölü ‘’Sevan Gölü’’ne giderken radyo’da Serdar Ortaç’ı bile dinleme fırsatımız oldu. Yani, kendinizi gurbet ellerde yalnız hissetmiyorsunuz. :)

Ermenistan’da iki kez Avrupa Birliği Gençlik Programı (EramusPlus) desteğiyle gittim. Birçok düşünce kuruluşunu, gençlik merkezini, devlet kuruluşlarını ziyaret ettim. Ermenistan her ne kadar Rusya Federasyonuna yakın gibi gözüküyor olsa da, bana göre, Amerika Birleşik Devletlerinin uluslararası kalkınmayı destekleyen programı ‘’USAİD’’ programından yararlanan ve destek alan kuruluş da bulunmaktadır. Eğer zamanınız varsa, gitmenizi ve bu ülkeye deneyimlemenizi tavsiye ederim…

yeşil pasaport THY ’Zvartnots Uluslararası Havalimanı vize AMD Tiflis Ermenistan Erivan

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol