ENDİREK, Şehre Akıllı Çözümler Üretiyor

None

Verisun Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eren ile akıllı şehirlere entegre edilebilecek yenilikleri ve şehri akıllı hale getirmenin nasıl mümkün olacağını konuştuk.

Eren, “Asıl amacımız her noktada, vatandaş nerede olursa olsun toplumsal alanlarda kişiye özel servis ve hizmetleri verebilmek” diyerek, geliştirdikleri akıllı direkten ve kamu ile yapabilecekleri çalışmalarından bahsetti.

Ürün yelpazenizde yer alan “Endirek”i anlatabilir misiniz?

ENDİREK” isimli akıllı direği, akıllı şehirlerin yeni tip şehir mobilyası olarak düşünebiliriz. Güneş enerjisi ile çalışan, herhangi bir kablolama gereksinimi olmayan, 4G ve yeni dönemde Huawei ile yapılan çalışmalarla 5G desteği de olabilecek bir ürün. Bu kapsamda kablosuz şarj, telefon şarjı, kablosuz wifi ve yine kablosuz enerji anlamında tamamıyla bağımsız, kendi başına çalışabilen, istediğiniz noktaya yerleştirebileceğiniz akıllı şehir mobilyası. Saydığım özellikler dışında kendi zeminindeki lokal aydınlatmalarla birlikte deprem veya acil durum anlarında kesintisiz enerji hizmeti verebiliyor.

Kamu ile yürüttüğünüz çalışmalar var mı?

Bahsettiğim ürün birçok yerel yönetim tarafından tercih edildi. Özellikle deprem ya da acil durum toplanma noktası olarak kullanılıyor. Zaten bu ürün bugünün değil, geleceğin ürünü olarak tasarlandı. Endirek, bir cep telefonu olarak düşünülürse üzerine çeşitli modüller eklenme özelliğine sahip. Mesela ödeme modülü eklendiğinde bu ürün üzerinden anket çalışması gerçekleştirebilirsiniz ya da belediye için bir duyuru yapmak istiyorsanız görsel olanaklarını da kullanarak bildirimlerinizi yaymanız mümkün. Bunun yanında “Merkezi Akıllı Şehir Yönetim Platformu” var. Bu platform üzerinden sahadaki direklerin çalışıp çalışmadığı, kaç kişinin kullandığı vb. bilgilere erişilebiliyor. Türkiye’de birkaç belediye ile ön çalışmalarımız devam ediyor.

Endirek ile ilgili devam eden geliştirme çalışmalarınız var mı?

“Akıllı Şehir Asistanı” dediğimiz bir özellik daha geliyor. Bu özellik sayesinde direkle doğrudan sesli bir iletişim kurabileceksiniz. Taksi çağırma, otobüs seferlerini sorgulama gibi işlemleri direk üzerinden yapabileceksiniz. Herhangi bir sekreter ya da canlı destek araya girmeden yapay zeka teknolojisi ile belediyeyle iletişim kurmanızı sağlayacak olan bu özellikle birlikte şikayet ya da taleplerinizi doğrudan iletebileceksiniz. Bunun dışında ödeme, kart dolum hizmetleri gibi seçeneklerin de eklenmesi mümkün olacak. Bu çalışmaları TÜBİTAK ile yürütüyoruz ve Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Fakat önümüzdeki yıl bu özellikleri Endirek ile vermeye başlıyor olacağız.

Verisun Şehir Teknoloji Akıllı

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol