Emlak Vergisinden Kimler Muaf ?

None

Vergi için konuta özel muafiyetlikler bulunuyor. Kanunda belirtilen şartları taşıyan kimseler vergi ödemesinden muaf olabiliyor. Peki, emlak vergisinden kimler muaf? Emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir?

 

Emlak vergisi muafiyeti, 1319 sayılı kanun gereğince uygulanıyor. Kanunda aranan şartları taşıyan kimseler vergi ödemelerinden muaf oluyor. 

Emlak vergisi ödemelerinden muaf olma şartı 200 metrekareden küçük tek meskene sahip olmak. Bunun yanı sıra bir yazlığa sahip olmamak. Gelire sahip olmamak.

 

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olabilir?

Emlak vergisi muafiyetinden yukarıdaki şartları yerine getiren geliri olmayan ev hanımları, şehitlerin dul ve yetimleri, gaziler, emekliler, engelliler ve işsizler yararlanabiliyor. 

Emlak vergisi muafiyetten yararlanılabilmesi için belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. Belediyeye dilekçe verilmesi yeterli oluyor.

 

Muaf Olduğundan Habersiz Ödenen Vergiler Geri Alınabilir mi?

14 Mayıs 2014 Tarih ve 53210 sayılı özelge gereğince belediyelerin (2015 yılı için) 2010 ve izleyen yıllara ait Emlak vergisi iadelerinin yapılması gerekiyor. Emlak vergisi iadesi için ilçe belediyesine bağlanacak köylerdeki gayrimenkul sahiplerinin bir dilekçe ile belediyeye müracaat etmeleri gerekiyor.

 

Ödenmiş Emlak Vergisi İade Edilmezse Ne Olur?

Yapılan müracaat üzerine belediyenin emlak vergisi biriminin düzeltme yapmaması ya da 60 gün içinde verilen dilekçeye yanıt vermemesi halinde, Belediye Başkanlığı’na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verilebiliyor. Belediyenin olumsuz yanıt vermesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılabiliyor.

 

Projepedia

muafiyet emlak vergisi konut

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol