“Cam Ambalaj Üretiminde Yeni Bir Yol Açtık!”

None

Park Cam Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Küçükseyhan; “Dünya cam ambalaj üretiminde yeni bir yol açtık, ekip arkadaşlarımızdan beklentimiz açılan bu yolda, gelişen dünyaya ayak uydurup daha büyük başarıları hem kendilerine hem de ülkemize yaşatmalarıdır.”

Verimliliği artırmak ve camın ağırlığını azaltmak için AR-GE alanına daha fazla yatırım yaptıklarını belirten Küçükseyhan; “Cam ambalaj, her geçen gün hayatımızda daha fazla kendisine yer buluyor. Sağlıklı yaşamın ve çevre bilincinin artması, camın değerini tüketiciye yeniden hatırlattı…” diyor.

İş hayatında disiplinli bir profesyonel olarak bilinen Küçükseyhan’ın birçok kişi tarafından bilinmeyen yönleri de mevcut. Ordu milli takımında atletizm dalında birincilikleri ve Türkiye rekorları olan Küçükseyhan, iş hayatına girdikten sonra da girişimci ve sporcu yönünü bir kenara bırakmamış. Park Cam’ın kupalara doymayan futbol takımının kaptanı, iyi bir voleybolcu, keşfetmeyi seven bir seyyah ve bir hayvan sever.

Bize biraz kendinizden ve iş hayatına girişinizden bahseder misiniz?

Ankara doğumluyum ancak babamın ordu mensubu olması nedeniyle hayatımız sürekli ev taşımakla geçti, İlkokulu Belçika’da okudum, Ortaokulu İstanbul’da, liseyi de İzmir’de, Maltepe Askeri Lisesinde okudum. Lise hayatım boyunca futbol, voleybol, atletizm gibi çeşitli spor dalları ile uğraştım. ODTÜ’yü bitirdikten sonra Ciner Grubu’nda proje yöneticisi olarak işe başladım. 16 yılı geride bıraktık, son 6 yıldır da Sayın Mehmet Hekimoğlu ve Sayın Semih Özbay ile Park Cam için bir araya geldik. 2011 yılında kağıt üzerinde başlayan projemiz, 2012 yılında fiili olarak hayata geçti. Kaliteli ve yenilikçi bir ekip ile başladığımız projede; Satış, finans, idari birçok konuda elimden geldiğince faaliyet gösteriyorum. Liseyi Askeri Okulda okumam ve babamın ordu mensubu olması nedeniyle hayatım hep bir disiplin içerisinde geçti, tabi bu da iş ve özel hayatımı bu doğrultuda etkiledi. Evde de durumun pek değiştiği söylenemez, hala dolapta gömleklerim tek yöne bakar.

Park Cam bünyesinde 2 fırın mevcut, proje 4 fırın olarak planlanmıştı, ne zaman hayata geçirilmesi hedefleniyor?

Türkiye ve yakın coğrafyanın cam ambalaj liderlerinden biri olmayı hedefledik, yeni üretim hatlarıyla 750 kişiye doğrudan istihdam, yaklaşık 2 bin aileye de dolaylı olarak iş imkânı sağlayarak istihdam seferberliğine katkıda bulunduk. Üretimlerimizde doğal soda külü kullanıyoruz, kaliteden asla ödün vermemeye çalışıyoruz. Nitekim gereken kalite belgelerine uygun üretim yapıyoruz. ISO 9001, ISO 22000, ISO 14000,ISO 50001, OHSAS 18001 ve BRC (A+) belgelerine sahip bir fabrika burası. Uluslararası cam ambalaj endüstrisinin hedeflediği, hafif, dayanıklı ve kaliteli şişe üretme hedefiyle yola çıktık. Bugüne kadar piyasaya 8 milyarın üzerinde cam ambalaj verdik. Bu yatırımda biz her şeyi 4 fırına göre planladık. Başlangıçtaki planımızın henüz yarısını gerçekleştirdik. Her şey yolunda giderse 2020 yılına kadar 3üncü fırınımız da faaliyete geçmiş olacaktır. Piyasadaki hareketlilik de bu şekilde giderse 2023’e kadar 4üncü fırınımızı da faaliyete geçirmiş oluruz. 3’üncü fırın ile birlikte amacımız ihracatımızı arttırarak ülkeye döviz girişine katkı sağlamak olacaktır.

Park Cam ekibinin bir araya gelmesi, fabrikanın açılışı ve üretimin başlamasının ardından sektördeki değişimi nasıl yorumluyorsunuz?

Daha önce de bahsettiğim üzere yeni bir firma olarak sektöre girdiğimizde başarı sağlayabilmek için piyasada faaliyet gösteren firmalardan farklı bir şeyler yapmak zorundaydık. Makine & ekipman seçimlerimizde ilk hedefimiz piyasada yaşanan sıkıntıları gidermek olmuştur. Sn. Mehmet Hekimoğlu ve Sn. Semih Özbay’ın tecrübeleri doğrultusunda, piyasada yaşanan şişe patlamaları, kırılmalar ve arz sıkıntılarını seçilen doğru makine ve ekipmanlar ile bertaraf edebildik. Bu sayede bizle çalışan tüm firmalar daha kaliteli ve istediği miktarda şişeyi alabilir oldu. Bu da piyasada rakiplerine karşı daha hızlı büyümelerini sağladı. Bunu daha iyi anlayabilmek için ilk fırında bize güvenerek ortaklığı kabul eden Beypazarı Madensuları ve Erbak Uludağ ile Uludağ Maden Suları şirketlerinin son 5 yıldaki büyüme hızlarına bakmak gerekmektedir. Faaliyete girdiğimiz 2013 yılından bu yana Beypazarı Madensuları %100 oranında büyüme göstermiş, Erbak Uludağ ile Uludağ Madensuları %40’ın üzerinde bir büyüme yakalamıştır.  Yurt içindeki bu başarımız sayesinde piyasada daha kaliteli, daha hafif ve arz garantili ürün üretebilme kabiliyetimiz yurt dışından da çok büyük ilgi görmeye başladı. Park Cam benzeri dünya çapında bizden çok uzun yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren üretici firmalar ulaştığımız kalite seviyesini görebilmek için fabrikamızı ziyaret etmektedir. Bu da bizi daha da gururlandırmaktadır. Park Cam olarak, çevresel etkilerin ve sürdürülebilirliğin büyük önem kazandığı bugünlerde yurtdışındaki cam ambalaj kullanıcılarının da dikkatini çekmiş durumdayız. Yurtdışından da çok yüksek miktarda talep almaktayız. Bu da belki 3üncü fırınımızın yatırım sürecini hızlandıracaktır. Bu başarıda payı olan tüm çalışma arkadaşlarıma buradan teşekkür etmek isterim ve ulaştığımız bu seviyeyi daha ileriye taşıyacağımız inancındayım.

 

Park Cam’ın, cam ambalaj pazarındaki payı ne kadar? Ve pazara katkıları nelerdir?

2013 ve 2015 yıllarında devreye giren iki fırınımız ile kapasitemiz 1.000 ton/gün’e ulaşmıştır. Şu an Türkiye Madensuyu pazarının %60’ını, Türkiye cam ambalaj sektörünün de %22’sinin ihtiyacını biz karşılamaktayız. Yeni yatırımlarımız ile bu yüzdeler ve rakamlar daha da yükselecektir.  2013 yılında ilk fırınımız devreye girdiğinde Türkiye cam ambalaj ithalatçısı bir ülkeydi. 2013 yılında toplam cam ambalaj ithalatımız 200 bin ton civarındaydı. Bu rakam 2015 yılı sonunda devreye giren ikinci fırınımız ile 80 bin tona (2016 yılı) düşmüştür. Park Cam olarak yapmış olduğumuz yatırımların tamamı kalite ve sürdürülebilirlik üzerine olmuştur. Türkiye’de Sanayi 4.0 için geçiş çalışmaları devam ederken Park Cam olarak biz bu gelişimi 2014 yılında yakaladık. Üretimi otomasyon olarak bir merkezden yönetiyor artı olarak da görsel kontrollere de devam ediyoruz. Hedefimiz müşterilerimize en kaliteli ve en güvenilir arzı sağlamaktır. Yapmış olduğumuz yatırımın teknolojik imkanlarını tam olarak kullanmakta ve her üründe yıllar itibariyle geliştirmeler yapmaktayız. Elimizdeki bu teknoloji ve mühendislerimizin bilgi ve becerileriyle daha az cam kullanarak daha kaliteli cam ambalaj üretmeyi başardık. Yaptığımız bu çalışmalar neticesinde 2016 yılından bu yana yıllık 12.500 ton camdan tasarruf sağlanmıştır. Daha basit olarak söylemek gerekirse 100 milyon şişe bizden önce 15.000 ton iken bizim teknolojimizle 13.500 ton olmuştur. Bugün itibariyle Dünya Cam Ambalaj sektörüne yeni bir soluk getirmiş olduk ve bununla gurur duyuyoruz. Çalışanlarınıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Üreten, düşünen ve kaliteli işler yapmaya odaklı bir ekibimiz var. Sıfırdan hayata geçirdiğimiz bu fabrikada bizim yanımızda oldukları, sözümüze güvendikleri ve böyle bir ekibin parçası oldukları için hepsine teşekkür ederim. Onlarla gurur duyuyoruz. Biz, bugüne kadar tecrübelerimiz ile bu yatırımı oluşturduk fakat cam üretimi sürekli gelişim isteyen bir alan. Etkin bir ARGE ve teknolojik üretim çalışmalarımıza azami ölçüde ağırlık veriyoruz. Tüm müdürlerimiz, şeflerimiz, mühendislerimiz ve teknisyenlerimizden beklentimiz; bu yaratılan üretim hattının her geçen gün daha da iyiye gitmesi ve gelişmesidir. Bugün dünyanın en iyisiyiz ama en iyi olarak kalmayı başarmak için hiç geri adım atmadan ve bıkmadan sürekli çalışmalıyız. Dünya cam ambalaj sektöründe yeni bir yol açtık, ekip arkadaşlarımızdan beklentimiz açılan bu yolda, gelişen dünyaya ayak uydurup daha büyük gururları hem kendilerine hem de ülkemize yaşatmalarıdır.

 

 

PARK CAM Dergi Sayı 4 

AR-GE Selçuk Küçükseyhan Park Cam

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol