Bahçelievler’de 3 Bin 200 Yapı Yenilendi

None

Bahçelievler’de yapı stoğunun yüzde 24’nü yeni yapılar oluşturuyor. 2004’ten bu yanı 3 bin 200 yapının yenilendi bölgede risk tespiti yapılan 2 bin 50 binanın bin 800’ünün yıkımı gerçekleşti.

 

İstanbul’un değerlenen ilçeleri arasında yer alan Bahçelievler, bugün çok sayıda markalı konut projesine ev sahipliği yapıyor. Konut yatırımcılarının en çok tercih ettiği lokosyonların başında yer alan Bahçelievler bir taraftan yeni konut projeleri ile hızlı modern bir görünüme kavuşurken bir taraftan da sessiz sedasız eski yapı stoğunu yeniliyor.

Bahçelievler Belediyesi’nden aldığımız bilgiye göre bölgede 2004’ten bu yana yaklaşık 3 bin 200 adet eski ve riskli yapı yıkılarak yeniden dönüştü. Risk tespiti yapılan 2050 adet binanın 1800 adedinin yıkımı gerçekleştirildi. 

Yerinde dönüşümün yapıldığı Bahçelievler’de kentsel dönüşüm 6306 sayılı yasa (Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun) yürürlüğe girmeden önce başladı. 
 

Yapı Stoğunun Yüzde 27'si Yeni

Yaklaşık 27 bin binanın bulunduğu Bahçelievler’de yapı stoğunun yüzde 27’sini yeni yapılar oluşturuluyor. Belediyenin verdiği bilgiye göre Bahçelievler’de 2004 yılından günümüze kadar yaklaşık 6 bin 400 adet yeni inşaat ruhsatı verildi. Bu süreçte yaklaşık 3 bin 200 adet eski ve riskli yapıların yıkılarak yeniden dönüşümü sağlandı. Risk tespiti yapılan 2 bin 50 adet binanın bin 800 adedinin yıkımı gerçekleştirildi. 

Bahçelievler sınırları dahilinde henüz riskli ve rezerv yapı alanı bulunmuyor. Bahçelievler kentsel dönüşüm parsel bazında yapılıyor ve yapı maliklerinin müracaatları ile gerçekleşiyor. Eski binaları dönüşüm sürecinin 6306 sayılı yasa kapsamında tamamlanması planlanıyor.

 

Habertürk

bahçelievler konut kentsel dönüşüm

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol