Anasayfam Yap Sık Kullanlanlara Ekle SİTENE EKLE KÜNYE ARŞİV  İLETİŞİM  RSS  
 
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM   HABER İHBARI   
 
 
04-10-2013 - 14-23
   E- ticaretin Büyümesi M-t
 
02-08-2013 - 16-09
  Girişimciler Başarı Sırla
 
30-07-2013 - 14-21
  "Her Sene Trendler Değişi
 
29-07-2013 - 16-15
  Bir Blog Açtı Ve...
 
11-07-2013 - 11-49
  Kafeyle Ofis Konsepti Bir


Becerikli Borsacı: Namık Kemal Gökalp - Finans - Ekokritik
 
BECERİKLİ BORSACI: NAMIK KEMAL GÖKALP
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 08-07-2013 / 12-25 | BU HABER TOPLAM 3977 KEZ OKUNDU.

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Finans Haberleri  
Becerikli Borsacı: Namık Kemal Gökalp

Mango, Ran Lojistik gibi şirketleri halka açtı, YO'ları holdinge çevirip Çevikler'e, Engin Yeşil'e sattı. Yeni bir operasyon için düğmeye bastı.

Namık Kemal Gökalp Mardin 1968 doğumlu. 1994 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Halka arz seferberliğinde ismi en fazla duyulan kişilerden biri konumuna geldi. Bugün iflasa sürüklenen Mango Gıda ve Ran Lojistik'in halka arzında imzası olan isimlerden biri Namık Kemal Gökalp. Zaten Namık Kemal Gökalp hikayesi de Ran Lojistik'in halka arzıyla başladı. Bu halka arzla birlikte her şey değişti. Ardından Mango ve diğerleri geldi. Ne yazık ki birkaç yıl gibi kısa sürede neredeyse tamamı halka açık konuma gelen bu iki şirket bugün iflas bayrağını çekmiş durumda. Kaybeden yatırımcı kazanan kim?

Hisse İşlemleri Galata Üzerinden Yapılıyor

Bugün sorgulanan halka arzların önemli bir kısmında Gökalp ismi ön plana çıkıyor. Çünkü kardeşi Mehmet Ali Gökalp Galata Menkul Değerler Bağdat Caddesi İrtibat Bürosu Sorumlusu. Burası, halka arzda yoğun işlemlerin yapıldığı şube olarak biliniyor.

Çok "Becerikli" Bir Kişi

Gökalp, bugüne kadar yaptığı işlerde ne kadar "Becerikli" olduğunu gösterdi. Yatırım ortaklıklarının yatırım holdinge dönüşmesine ön ayak olan isimlerden birisi. Namık Kemal Gökalp bu şirketleri yatırım holdinge çevirdikten sonra belli başlı isimlere satarak çekiliyor. Halka arzlara çeki düzen gelmesinden sonra son dönemde birçok kişi bu yöntemi kullanmaya başladı. Çünkü, halka açılamayan bazı şirketler, borsanın en düşük fiyatlı şirketleri konumundaki yatırım ortaklıklarını satın alıp bazı varlıklarını fahiş fiyata içine koyarak, alengirli işlerini bu yöntemle sürdürmeyi tercih ediyorlar.

Çevik Kardeşler'le De İlişkisi Var

Geçmişte haklarında çok sayıda manipülasyon suçlaması yapılan, bugün ise borsadan aldıkları şirketleri bir birine satıp, alarak iştirakleri dolaylı yollarla birleştirme telaşında olan Çevik Kardeşler'e Artı Yatırım Holding'i satan isim Namık Kemal Gökalp. Ancak bu satışın ilginç bir hikayesi var. Çünkü Çevikler bu şirketi satın almak istemiş ancak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) engeline takılmıştı. Bugün Artı Yatırım Holding'e dönüşen Asya Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı'nın daha önceki ismi Taksim Yatırım Ortaklığı'ydı. Çevikler, 20.10.2010 tarihinde Taksim Yatırım Ortaklığı'nı almak için sözleşme imzalamış ve devir için SPK'ya başvurmuştu. Kurul, Nisan 2011 tarihinde bu talebi reddettiği için devir gerçekleşememişti.

Holdinge Çevirir Çevirmez Sattı

Bu karardan birkaç ay sonra Haziran 2011 tarihinde ise Namık Kemal Gökalp şirketi satın almış ve ismini 28.03.2012 tarihinde Asya Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı olarak değiştirmişti. Kısa bir süre önce de borsada moda olan kağıt üzerinde holdinge çevrilmesi için düğmeye basılmıştı. Şirkete holding izni çıkar çıkmaz da Namık Kemal Gökalp, Mehmed Nureddin Çevik'e satış yaptığını açıklamıştı. Halen manipülasyon suçundan yargılanan Çevik kardeşlerin bu şirketi satın almasına izin verilmemesinden iki ay gibi kısa süre sonra başka bir ismin bu şirketi satın alması ve kağıt üzerinde holdinge çevirir çevirmez de yani SPK onayı gerektirmeyen bir yapıya kavuşturduktan birkaç gün sonra Çevikler'e satması bugün hala borsa çevrelerinde konuşuluyor.

Evg Yo Da Holdinge Dönüştü

EVG Yatırım Ortaklığı'nı satın alan Namık Kemal Gökalp, Taksim Yatırım Ortaklığı'nda yaptığı benzer bir işlemi burada hayata geçirdi. EVG'nin ismini Hedef Mali Yatırımlar Holding olarak değiştirdikten sonra şirketi Latek'e sattı ve bugünkü ismi ise Latek Holding oldu.

Hedefi De Holdinge Çevirdi

Namık Kemal Gökalp, Hedef Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı'nı da benzer bir sistemle holdinge çevirip satan isim. Hedef Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı, Kapital Holding'e dönüştükten sonra da Kamil Engin Yeşil'e satıldı. Şimdi sırada 29.03.2012 tarihinde kurduğu Hedef Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı var...
5 milyon lira sermaye ile kurulan şirketin sermayesi önce 5 milyon 836 bin liraya daha sonra da 20 milyona ardından da 50 milyona yükseltilerek halka arz edilmesi planlanıyor. Halka arzda 45 milyon adet hisse satışı planlanıyor. Bunun 30 milyon adedinin sermaye artırımı, 15 milyon adedinin de ortak satışı olarak gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Yani şirketin yüzde 90'nı halka açılacak, 5 milyon adet hisseyle Namık Kemal Gökalp, 50 milyon lira sermayeye sahip şirketi yönetmeye devam edecek.

 


Becerikli Borsacı: Namık Kemal Gökalp : Google'da Ara
Becerikli Borsacı: Namık Kemal Gökalp


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        Finans

  BANKA HESAPLARINIZI KONTROL EDİN


         Türkiye'de bağış yapanların bilgilerini ele geçiren hackerler sinirlenince paraları transfer ettiler! Türkiye'de uluslararası bir sivil toplum &oum

  BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ TRİLYONU


         Bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü ağustosta geçen yıl sonuna göre yüzde 17,5 artarak 1,6 trilyon lirayı ge&cc

 
           YAZARLAR
 
 

           ANKET
Yönetimden Memnun musunuz?
% 37 √ Toplam : 16 - evet
% 57 √ Toplam : 25 - hayır
% 7 √ Toplam : 3 - bilmiyorum
   

           HABER ARA
 


Kobi Gündem   Emlak   Otomotiv   Enerji   Turizm   GIDA   Piyasalar   Elektronik  
KOBİ’LER VE YAŞAM   Finans   İŞ DÜNYASI   YAŞAM   SİZDEN GELENLER  
RSS © 2013 Ekokritik Türkiye'nin Ekonomi Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim